MUTACJA CZARNOLICA ( BLACKFACE ) PAPUŻKI FALISTEJ
Tłumaczenie tekstu H.W.J. v.d. Linden’a
http://www.mutavi.info/blackfa.htm
Czarnolica
Czarnolica D niebieska
http://www.gencalc.com/gen/eng_genc.php?sp=0Budg
Do długiej listy istniejących mutacji papużki falistej możemy dodać kolejną, a mianowicie
czarnolicą. Patrząc na fenotyp tej mutacji ta nazwa wydaje się być najodpowiedniejsza. Dlatego zaproponowano taką, a nie inną nazwę.
Gdzie i kiedy uzyskano mutację czarnolicą trudno stwierdzić, chociaż prawie na pewno miało to miejsce w Holandii.
Fakty:
Pan Van Dijk , hodowca falistych z Holandii, odkrył spośród wielu różnych standardowych ptaków w sklepie zoologicznym dwa niebieskie samce mające czarne fale w obszarze maski oraz czarne pasiaste znaczenia na brzuchu. Zdecydował się zakupić te ptaki w celach hodowlanych, aby przekonać się czy cecha ta jest wynikiem modyfikacji czy jest dziedziczna.
W pierwszym roku skojarzył samca z samicą mutacji Australijska szara (nie wiem czy chodzi o Aus. Rec grey czy o grey). Z tej krzyżówki uzyskał, zarówno samice jak i samce, szare i błękitne. W drugim roku skojarzył ponownie młode samice z oryginalnym samcem. Tylko jedna para – oryginalny czarnolicy samiec x F1 (szara) samica – dała potomstwo, z którego kilka było mutacji czarnolicej.
Po drugim sezonie lęgowym byliśmy przekonani, że gen odpowiedzialny za tą mutację znajduje się na autosomie i jest recesywny w stosunku do nominalnego ubarwienia ptaka. Przeprowadzone przez Van Dijka krzyżowania potwierdziły nasz punkt widzenia. W tym momencie nie było żadnych oznak, że mutacja jest sprzężoną z jakąkolwiek inną znaną mutacją u falistych.
Van Dijk zaobserwował znacznie ciemniejszy kolor ciała niż u ptaka normalnego rozszczepionego na czarnolicego. Kombinacja mutacji niebieskiej i czarnolicej bez faktora ciemnego wykazywała znacznie ciemniejszy kolor niebieski niż u papugi falistej mutacji D niebieskiej. U okazów o kombinacji mutacji szarej i czarnolicej bez ciemnego faktora, obserwujemy porównywalnie ciemniejszy kolor ciała w stosunku do ptaków mutacji szarej. Takie samo zjawisko obserwujemy u ptaków czarnolicych zielonych. Przy okazji wspomnę, że wszystkie ptaki zielone czarnolice padły. Pozostało po nich tylko kilka zdjęć. Obecnie van Dijk ma jeden okaz mutacji cynamonowej-czarnolicej, oczywiście z brązową maską i brązowymi pasiastymi znaczeniami na brzuchu.
Van Dijk powiedział nam, że pierwsze dwa samce zakupione w 1992 roku musiały mieć wspólnego przodka mutacji recesywny szek, ponieważ wśród potomstwa pojawiło się kilka recesywnych szeków. Pięc lat temu wyhodował kilka młodych z małą plamką na głowie, co zasugerowało, że są one rozszczepione na recesywne szeki.. hodowla mutacji czarnolicej, według Van Dijka, nie jest taka prosta jakbyśmy chcieli.
Dla oznaczenia nowej mutacji proponowany jest symbol
bf , od angielskiej nazwy tej mutacji ( black face ). Symbol wildtype(?) to
bf+.
Możliwe krzyżówki:
1 czarnolica x czarnolica = 100% czarnolica
2 czarnolica x normalna/czarnolica= 50% normal/czarnolica, 50% czarnolica
3 czarnolica x normal= 100% normal/czarnolica
4 normal/czarnolica x normal/czarnolica = 25%normal, 50%normal/czarnolica, 25%czarnolica
5 normal/czarnolica x normal=50%normal, 50% normal/czarnolica
Przykłady 4 i 5 należy odrzucić, gdyż nie będziemy wiedzieć, które potomstwo jest rozszczepione na czarnolicą, a które nie.
Oczekiwania:
Hodowla mutacji czarnolicej nie jest prosta. Van Dijk posiada około dwunastu ptaków mutacji czarnolicej i trochę szpaltów na czarnolicą Musi upłynąć trochę czasu, aby wprowadzić mutację na rynek, aby stała się dostępna dla szerszego kręgu hodowców. Wydaje się to być zrozumiałe, ale z drugiej strony ryzykowne, ponieważ istnieje możliwość, że jakaś śmiertelna choroba lub inna katastrofa spowoduje utratę otrzymanej mutacji.
Po jakimś czasie, od kiedy ptaki te byłyby powszechnie dostępne, ktoś mógłby otrzymać gładki (równy) kolor maski i ciała, by w końcu pomyśleć o w pełni wybarwionym czarnymi plamami ptaku? Jeżeli jest to naprawdę możliwe, musimy poczekać, aby zobaczyć co przyniesie przyszłość.
Notatka Mutavi Research and Advice Group
Ta mutacja mogłaby być mutacją MC1R – locus, która to nie jest w pełni zrozumiana ani opisana w hodowli ptaków. Dlatego wskazane jest prowadzenie dalszych testów krzyżowania par. Oczywistym jest fakt, że mutacja związana jest z dystrybucją (rozmieszczeniem) pigmentu, rezultatem jest jakiś rodzaj melanizmu.