#8
Post
autor: haaszek » czw kwie 30, 2009 10:17
Za późno trafiłam na ten wątek :(
Ptaszek wygladał mi na młodego drozda, kosa.
Takich ptaków nie na leży zabierać, można wynieść poza teren działki i rodzice je znajdą. Sama miałam dwa lata temu przemarsz młodych drozdów przez działkę - w sumie przemaszerowały przez cztery działki i udało mi się je uchronić przed moim kotem.
A co karmienia jak już jednak się zabierze takiego malucha - można karmić mieszanką serową (podaję za Kruszewiczem)
Mieszanka nabiałowa dla ptaków pomysłu J. Desselbergera i K. Rogaczewskiej
(wg Borzemskiej W. B. i wsp., 1989)
1. MIESZANKA SEROWA
biały ser pełnotłusty 300 g
glukoza w proszku 30 g (2 łyżki stołowe)
mąka ryżowa 15 g (l łyżka stołowa)
mąka kukurydziana 12 g (l łyżka stołowa)
vitaral (Polfa) 1 drażetka
Uwagi: Biały ser powinien być dobrej jakości, świeży i niezbyt wilgotny; najlepiej nadaje się do tego celu ser wiejski. Mąkę ryżową można zastąpić kleikiem ryżowym w proszku1 albo ryżem gotowanym na gęsto. Mąki kukurydzianej nie można zastąpić kukurydzą w innej postaci. Vitaralu nie można zastąpić analogicznymi preparatami przeznaczonymi dla drobiu, zawierającymi sól kuchenną, na którą ptaki są szczególnie wrażliwe
Przygotowanie: Drażetkę vitaralu rozetrzeć na miałki proszek (uprzednio zmyć polewę). Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać (aby równomiernie rozprowadzić witaminy), aż do uzyskania zhomonizowanej masy o jednolitej barwie. Gotowa mieszanka powinna mieć konsystencję miękkiej plasteliny (w razie konieczności można ją zagęścić mąką kukurydzianą). Mieszankę umieścić w naczyniu szklanym i mocno ubić. Zamrożenie (-10°C) świeżej mieszanki na kilka godzin zwiększa jej trwałość (zapobiega fermentacji). W chłodni (4°C) można ją przechowywać przez 7 dni; w temperaturze pokojowej zachowuje dostateczną świeżość mniej więcej przez 12 godzin.
2. JAJKO NA TWARDO
Uwaga: Białko i żółtko zawsze w proporcji 2:1.
Przygotowanie: Jajko gotować 6-8 minut (nie dłużej!) i ostudzić w temperaturze pokojowej.
Przeznaczenie mieszanki nabiałowej i zasady jej stosowania
Optymalny pokarm zastępczy dla dorosłych ptaków owadożernych oraz do wychowu piskląt wszystkich krajowych gatunków z rzędu Passeriformes2 i grup fizjologicznie pokrewnych (Picidae, Upupidae, Apodidae Caprimulgidae, Cuculidae)3 Pokarm podstawowy do wychowu piskląt gołębi i kuraków. Pokarm dodatkowy dla dorosłych ziarnojadów.
Żywienie ptaków dorosłych: Z mieszanki serowej sporządzić kuleczki proporcjonalne do rozmiarów ptaka (np. dla drozda wielkości ziarna grochu, dla pokrzewki wielkości ziarnka pieprzu); jajko rozdrobnić na porcje analogicznej wielkości. Pojemnik pokarmowy napełnić kuleczkami i jajkiem w proporcji 5:1. Dodatkowo podawać świeżą, siekaną sałatę (uprzednio dokładnie wymytą) oraz — stosownie do specyfiki gatunku — odpowiednie produkty roślinne.
Karmienie piskląt: Do mieszanki serowej dodać drobno posiekane jajko w proporcji 3:1. Dokładnie wymieszać, sporządzić kuleczki odpowiedniej wielkości i podawać je za pomocą patyczka lub pesety (pokarm wkładać głęboko do przełyku). Pisklęta i podloty karmić mniej więcej co godzinę ad libitum. Po każdym karmieniu poić pipetką, po kwadransie ewentualnie dopoić. Mieszankę serową z jajkiem przechować w chłodni (4°C) do 12 godzin; w temperaturze pokojowej jest nietrwała.
1 Uwaga: kleik jest o połowę lżejszy od mąki, więc l łyżka mąki ryżowej = 2 łyżki suchego kleiku ryżowego
2Wróblowe (śpiewające).
3 Dzięcioły, dudki, jerzyki, lelki, kukułki.
(Hodowla ptaków ozdobnych ; A.Kruszewicz; str. 218)
Poza tym można podawać gotowany bez soli makaron, kawałeczki gotowanego mięsa.