NIEROZŁĄCZKA CZARNOGŁOWA ( PERSONATA ) - MUTACJE

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
yoda741
Posty: 120
Rejestracja: wt sty 23, 2007 00:31
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Poznań

NIEROZŁĄCZKA CZARNOGŁOWA ( PERSONATA ) - MUTACJE

#1

Post autor: yoda741 » czw wrz 06, 2007 20:21

Tłumaczenie tekstu Dirka van Den Abeele’a http://www.agapornis.be/artikels/perslutino1.html

Mutacja lutino personaty

Moim zdaniem tak piękna mutacja jak lutino musi zostać odkurzona. Wiele lat temu personaty lutino były bardzo popularne w Europie, ale obecnie najwyraźniej stały się zapomnianą odmianą barwną. Szkoda tak atrakcyjnego kolorowego ptaka. Personaty lutino mogą być pierwszą transmutacją gatunków nierozłączek z otoczką wokół oka. W 1932 roku w Australii urodził się lutino Niasa i czynnik ino został przeniesiony na personaty. To dobrze czy źle? Pytanie to wciąż wywołuje wiele dyskusji. Faktem jest, że ptaki te istnieją i jest zbyt późno, aby zapobiec tej mutacji. Matka natura dopilnowała by hybrydy z grupy nierozłączek z otoczką oka (personatus, fischeri, nigrigenis i lilianae ) były w 100% płodne i mogły przenosić czynnik ino z jednego gatunku na następny. Jeśli jest to zrobione poprawnie i hodowca informuje cię o tym to moim zdaniem jest to dopuszczalne. Ty jako nabywca musisz wiedzieć skąd wzięła się ta mutacja. Uzyskujesz niezbędną wiedzę, aby zdawać sobie sprawę jakich widocznych wad ptak nie powinien wykazywać. W obrębie ptaków z obwódką istnieją obawy, że ptaki czystej krwi mogą być nieosiągalne. Jednakże inni kwestionują taką postawę i twierdzą, że oni poprawiają lub modernizują gatunki tak samo jak jest to robione w królestwie roślin.

Przeciwnicy mają dwa cele : niebieski Nigreginis albo niebieski Fischeri jest bardzo atrakcyjny i już nie różni się tak od ‘czysto rasowej’ mutacji. To sugeruje, że trzeba uświadomić sobie, że gdy tylko transmutowane ptaki dobrej jakości są dostępne należy kontynuować prace z nimi. Bezsensem jest próbowanie jeszcze raz wyhodować niebieskiego nigrigenis poprzez niebieskiego personatę. Należy przynajmniej wyhodować 5 generacji zanim uzyskasz akceptowalne ptaki i wyhodujesz wiele ‘pośrednich’, które już mogą być kupowane tuzinami. W jaki sposób pozbędziesz się tych pośrednich, kiedy uzyskasz lepszej jakości ptaki? Uczciwe i poprawne informacje dają hodowcy dwie opcje. On wybiera dalsze poprawianie transmutowanej odmiany barwnej lub decyduje się na hodowlę naturalnych okazów. Ponadto: jeśli jakakolwiek organizacja zakazuje wystawiania tych ptaków, będą one hodowane potajemnie i będą potem prezentowane jako ptaki czystej krwi. . Moim zdaniem byłoby to naprawdę niebezpieczne: dawniej kilka transmutacji zostały zaprezentowane jako ‘czystej krwi’ i zostały zaakceptowane jako takie. Kto w każdym razie mógł udowodnić, że są nierasowe? Stanowisko Belgijskiego Stowarzyszenia Hodowców Nierozłączek ( BVA ) jest następujące: dawać twojemu nabywcy uczciwe i jasne informacje o ptakach. To do niego należy decyzja co chce hodować lub czego nie chce.

W przeciwieństwie do roseicollis mutacja ino u personat jest recesywna autosomalna. To oznacza, że zarówno samiec jak i samica mogą być szpaltami na ino i ten czynnik musi być obecny u obojga rodziców (widoczny lub nie widoczny) aby powstało potomstwo lutino. Czynnik ino powoduje usunięcie całej (czarnej) eumelaniny. Co daje nam w przeważającej mierze żółtego ptaka z czerwonymi oczami i rozjaśnionymi nogami. Często obserwujemy, że stopy u mutacji recesywnej NSL ino nie mają całkowicie zabarwionego ciała jak ma to miejsce u mutacji SL-ino. Zbadałem to kilka lat temu. Odwiedzając kilku hodowców sprawdziłem jak wiele ptaków ino (lutino+albino) ma rzeczywiście zabarwione ciało stóp. Reasumując; na 91 ptaków tylko 11 miało widoczną tę cechę. Wszystkie pozostałe miały zabarwienie stóp od jasno do ciemno szarych. Dlatego międzynarodowy standard nakazuje: stopy i pazury mają być tak jasne jak to możliwe. Kolor głowy często zastanawia ludzi. To jest naprawdę proste.

Kolor głowy zielonej personaty jest to tzw. ‘ciepły’ czarny. To ciepło spowodowane jest przez czerwoną psitacinę zawartą w promykach pod czarną eumelaniną promieni. Kiedy eumelanina zostaje usunięta (jak ma to miejsce u ino) pozostaje czerwona psitacina w promieniach. Co daje nam jasno pomarańczowo-czerwony kolor, na pewno nie jest to głęboko czerwony kolor. Czerwony jest ograniczony przez czarne końcówki. Spójrz tylko na wygląd mutacji pastel zielony u personaty, a zobaczysz wyraźnie gdzie i jak dużo czerwony kolor jest obecny. Wbrew wielu oczywistym różnicom wielu ludzi twierdzi, że nie ma żadnej wizualnej różnicy pomiędzy lutino personatą, a lutino fiszerem. A to błąd.

U fiszerka lutino nie ma żadnej zmiany w części twarzowej, ma dokładnie taki sam kolor i wielkość co u zielonego fiszerka. Tył głowy fiszerka lutino jest jasno różowego koloru i raczej z żółtym poprzecznym pasem. ( Tylko popatrz na naturalnego Fiszera, on także nie ma żadnej czerwieni na odwrocie głowy ). Fiszerek lutino ma znacznie bardziej poszerzoną, czerwoną część twarzową maski niż personata. Zad personaty jest prawie zupełnie żółty; zad Fiszera zawiera głównie białe pióra. W przypadku wątpliwości idealnym rozwiązaniem jest skrzyżowanie z naturalnym typem ptaka. Jeśli pisklęta nie są identyczne jak typ naturalny wtedy coś jest nie tak i czeka cię sporo pracy , aby uzyskać wzorcowego lutino. W przeszłości najwięcej mutacji personat lutino zostało wyhodowanych z odmiany pastelowej; mutacje plastelino były łatwo rozpoznawalne jako takie. Idealny pastelowy ptak wykazuje około 50% redukcję melaniny, kolor ciała jest pomiędzy zielonym a żółtym ptakiem i ma szare barwy podstawowe. Plastelino ma jaśniejszy kolor ciała i białe barwy podstawowe. ( Te ptaki czasami nazywane są suffused, ale naprawdę mutacje suffused zdarzają się u nigrigenis i roseicollis i mają szare stopy i barwy podstawowe, a nawet kolor ciała )

Fenotyp plastelino jest spowodowany faktem, że pastel i ino są dwoma allelami tego samego genu umiejscowionymi w tym samym miejscu na chromosomie. Niewielu hodowców zadaje sobie dzisiaj trud zaprowadzenia hodowli jakościowych ptaków mutacji lutino.. Większość hoduje lutino nie zważając czy są one mieszańcami fiszerów z personatami. Ptaki lutino nie są zbyt żywotne i wiele młodych ptaków umiera we wczesnym wieku, więc większość hodowców zadowolona jest faktem utrzymania ich przy życiu. Tak więc każda ‘dobra’ - w znaczeniu dająca potomstwo – para jest wciąż rozmnażana. Oczywiście bardziej wskazane jest , by łączyć lutino z żywotnymi naturalnymi ptakami i kontynuować hodowlę z otrzymanymi w ten sposób szpaltami ( ptakami rozszczepionymi na lutino ). Następnie łączyć szpalty (zielony/ino) pomiędzy sobą, a otrzymane w ten sposób lutino łączyć znów z żywotnymi naturalnymi ptakami. Kontynuuj ten proces przez kilka pokoleń. Zajmuje to oczywiście dużo czasu, ale jest to jedyna droga zmierzająca do osiągnięcia na końcu standardowego ptaka lutino. Ponadto otrzymasz w 99% czysto rasowe ptaki. A także unikniesz wielu nieudanych lęgów, które zdarzają się podczas łączenia lutino z lutino. Oto przykład łączenia ptaków:

I zielony x lutino:
100% zielony/lutino (obie płcie)

II zielony/lutino x zielony/lutino:
25% zielony
50% zielony/lutino
25% lutino
Zauważ, że nie ma żadnej wizualnej różnicy między zielonym, a zielonym/lutino. Tylko próby krzyżowania mogą potwierdzić, który jest który.

III zielony/lutino x lutino:
50% zielony/lutino
50% lutino
W tym przypadku zielony potomek jest rozszczepiony na lutino i otrzymujemy bezpośrednio 50% ptaków lutino. Jak powiedziałem wcześniej; nie ma znaczenia, który ptak jest samcem, a który samicą. Dziedziczenie u mutacji lutino jest typu autosomalnego recesywnego.

Awatar użytkownika
mbk
Posty: 118
Rejestracja: wt paź 24, 2006 11:45
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pod Wrocławiem

#2

Post autor: mbk » śr wrz 12, 2007 11:53

yoda741 kawał dobrej roboty.
A czy lutino fiszerka jest też jak personata recesywna autosomalna?

Awatar użytkownika
yoda741
Posty: 120
Rejestracja: wt sty 23, 2007 00:31
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Poznań

#3

Post autor: yoda741 » śr wrz 12, 2007 14:12

też jest recesywna autosomalna

Awatar użytkownika
mbk
Posty: 118
Rejestracja: wt paź 24, 2006 11:45
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pod Wrocławiem

#4

Post autor: mbk » czw wrz 13, 2007 07:56

No to nie dobrze. :-( "Połączyłem" w parę samczyka lutino z zieloną samiczką z myślą, że częściowo potomstwo (samiczki) będą lutino a tu niestety nie. :-/ Chyba, że samiczka jest szpaltem na lutino. :?:

Awatar użytkownika
yoda741
Posty: 120
Rejestracja: wt sty 23, 2007 00:31
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Poznań

#5

Post autor: yoda741 » pn gru 10, 2007 17:08

Tekst tłumaczony ze strony http://www.agapornis.be/mut/personata1.html

U personat mamy całkiem sporą ilość mutacji – ciemny czynnik, niebieską, fioletową, pastelową, a ostatnio pojawiła się płowa. Są wzmianki o transmutacji na personaty mutacji ino i edged.

Struktura pióra personaty

Widoczną na pierwszy rzut oka cechą u personat jest czarny jak smoła kolor głowy. Kolor głowy personaty zielonej jest opisywany w różnych źródłach jako ciepły czarny. Kolor jest wynikiem obecności czarnej eumelaniny i czerwonej psittaciny w promieniach i promykach piór głowy. Ilość eumelaniny w znaczący sposób przewyższa ilość psittaciny w wyniku czego obserwujemy tylko czarny kolor. U niebieskich personat psittacina zostaje wyeliminowana, czego skutkiem jest inny czarny kolor głowy niż u zielonej serii. Kolor głowy niebieskiej personaty opisywany jest jako zimny czarny.
Wyraźnie można także zaobserwować różnicę pomiędzy głównym zielonym kolorem ciała, a kolorem skrzydeł. To także wynika z obecności eumelaniny w promieniach piór skrzydeł. Eumelaniny jest praktycznie kompletnie czarna. Czarne promienie przyciemniają podstawowy zielony kolor skrzydeł. Taki kolor u standardów (zielony) opisujemy jako ciemny trawiasto-zielony Promienie piór na pozostałych zielonych częściach ciała nie zawierają eumelaniny, tylko zółtą psitacinę dając w ten sposób jaśniejszy kolor zielony – opisywany jako trawiasto-zielony lub jasno trawiasto-zielony . żółty kolor klatki piersiowej wynika z braku czarnej eumelaniny w promieniach piór tam występujących, stąd też widoczna jest tylko żółta psittacina.

Mutacje

Niebieska

Obrazek
Psitaccina zostaje kompletnie wyeliminowana w całym obszarze piór. Otrzymujemy niebieskiego ptaka z białą klatką piersiową i białą szyją. Zad ma fioletowy kolor, gdyż brakuje obecności psittaciny w przeciwieństwie do różowoliliowego zadu. Z powodu braku psittaciny kolor głowy będzie zimno czarny. Ta mutacja nigdy nie oddziaływuje na kolor łap, pazurów i oczu. Niebieski ptak dziedziczy w sposób recesywny.

Ciemny faktor

Obrazek
Dla średniej klasy hodowcy sprawa jest prosta, ptak z zielonej serii bez ciemnego czynnika jest zielony, ptak zielony z jednym ciemnym czynnikiem jest D zielony, a z dwoma ciemnymi czynnikami DD zielony. Analogicznie ma to miejsce w serii niebieskiej. Jeśli przebadamy pióra ptaka z dwoma faktorami ciemnymi pod mikroskopem, zobaczymy, że promienie pióra są cieńsze, ponieważ strefa gąbczasta jest węższa niż u ptaków bez ciemnego faktora. W rezultacie więcej światła jest absorbowana przez czarną eumelaninę i mniejsza ilość światła zostaje odbita. Fakt, że promienie są cieńsze powoduje też że powierzchnia tworząca kolor jest mniejsza, przez co pióra są ciemniejsze. U ptaków z jednym ciemnym czynnikiem (niebieskie i zielone) obserwujemy szerokość strefy gąbczastej pomiędzy ptakami z dwoma faktorami, a ptakami bez faktora ciemnego. Jest to mutacja dominująca- w ten sposób, że wystarczy , aby jeden ptak w parze posiadał ciemny faktor , do wyhodowania potomka z jednym ciemnym faktorem. Jeśli oba ptaki w parze mają po jednym ciemnym czynniku wtedy możemy wyhodować potomstwo z dwoma faktorami. Zwróćcie uwagę, że nie ma ptaków rozszczepionych na ciemny faktor

Pastel


Obrazek
W przypadku mutacji pastel, obserwujemy 50% redukcję eumelaniny w rdzeniu promienia. To oznacza, że mniej światła dziennego jest absorbowana i że niebieski kolor wytwarzany dzięki strefie gąbczastej jest znacznie jaśniejszy W rezultacie jaśniejsze niebieskie światło wraca z powrotem przez rdzeń ( zawierający żółtą psitacinę) i otrzymujemy jaśniejszy kolor ptaka, typ pastelowy. Czarny robi się szary, a zielony brudno żółto-zielony. Całe ciało ma bledszy kolor – pastelowy, lotki są jasno szare, a czasami nawet mogą być białe. Ideałem jest 50% rozjaśnienie lotek do koloru jasno szarego, ale w rzeczywistości nie jest to łatwe do osiągnięcia.
Czerwone i żółte kolory pozostają niezmienione, ponieważ nie są wyprodukowane w melanocytach ( komórki pigmentowe). Personata będzie miała lekko szarą maskę z widoczną obecnością czerwonej psitaciny. Taki kolor zwykle opisywany jest jako brązowawy. Klatka piersiowa i szyja pozostają czysto żółte. Stosujemy nazewnictwo – pastel zielony lub jeśli ptaki mają ciemny faktor pastel D zielony, czy w przypadku dwóch ciemnych faktorów pastel DD zielony. Nazewnictwo niebieskiej serii tworzymy analogicznie zastępując termin zielony niebieskim. Pastel jest mutacją recesywną i jest allelem wielokrotnym recesywnego genu ino. Kombinacja pastelu i ino daje bledszego pastelowego ptaka. Pastelino nie są wystawiane na zawodach

Awatar użytkownika
yoda741
Posty: 120
Rejestracja: wt sty 23, 2007 00:31
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Poznań

#6

Post autor: yoda741 » wt gru 11, 2007 16:54

Fiolet

Obrazek

Fioletowy faktor zaistniał po raz pierwszy w Holandii, otrzymano ptaka ze zmodyfikowaną strukturą pióra. W przypadku standarda niebieskie światło powstaje w strefie gąbczastej w wyniku interferencji, u mutacji fioletowej fioletowe światło również powstaje w strefie gąbczastej, ale już zmodyfikowanej dającej inną długość fali (czyli inny kolor niż niebieski).Fioletowy czynnik jest dominujący i może być obecny w pojedyńczej albo podwójnej formie (SF lub DF) niezależnie od serii ( niebieska, zielona, pastel), ale najładniejsze i najbardziej wyraźne są ptaki D niebieskie. Dlatego tylko D niebieskie z jednym fioletowym faktorem są najczęściej wystawiane na pokazach. SF fiolet niebieski ma taki sam wygląd jak ptak D niebieski. DF fiolet niebieski wygląda jak SF fiolet D niebieski. U ptaków DD niebieskich fioletowy faktor jest niewidoczny. Fioletowy czynnik wykazuje wszystkie cechy niebieskiego ptaka z wyjątkiem obszarów niebieskich, które muszą być fioletowe. Ważne jest, że białe pióra klatki piersiowej i szyi pozostają białe. Zielone ptaki z fioletowym faktorem również się pojawiają, są idealne do hodowli, ale nie na wystawy, gdyż fiolet jest u nich niewidoczny.

Płowy (fallow)


Obrazek

Ta mutacja zaistniała w Ameryce wiele lat temu. U tej mutacji mamy do czynienia z redukcją eumelaniny i otrzymujemy ptaka wyglądającego jak pastel. Jednak, jeśli spojrzymy dokładnie, zobaczymy, że ptaki te mają też czerwone oczy. Ten płowy jest mutacją recesywną. Chociaż nadal jest niejasne z jakim typem płowego (fallow) mamy do czynienia.


Transmutacje


Wszystkie inne kolory personat są wynikiem transmutacji z innych gatunków nierozłączek. Na przykład ino został przeniesiony na personaty z lilianae. Zapamiętaj, że jeśli chcesz wyhodować dobre ptaki musisz je łączyć regularnie w pary z ptakami naturalnymi.

NSLino


Obrazek

To jest najważniejsza i najbardziej popularna transmutacja u personat. Ta recesywna mutacja ino została przeniesiona z lilianae na personaty. Otrzymujemy zupełnie żółtego ptaka z czerwonymi oczami. Kolor łap zmienia się od jasno szarego do cielistego. Cieliste łapy są preferowane u tej mutacji. Kształt maski pozostaje niezmieniony. Maska ma bardzo jasno różowy kolor, ponieważ nienaruszona czerwona psittacina jest uwidoczniona. Maska nie musi być zbyt czerwona. Zauważ, że mamy do czynienia z niewielką ilością psittaciny (przeanalizuj ptaka pastelowego i zwróć uwagę na drobny czerwony kolor pod maską). Zad jest przeważnie żółty ze sporadycznymi białymi piórami. Kombinacja z ptakiem z zielonej serii nazywamy lutino, z niebieskiej serii albino. Te albinosy są zupełnie białe z czerwonymi oczami.

witek20
Posty: 26
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 16:21
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, wróbliczki, rozelle białolice, aleksadrety, nimfy i ryżowce
Lokalizacja: otwock
Kontakt:

#7

Post autor: witek20 » czw paź 09, 2008 10:56

jaka to mutacja ????
Wiem juz ze jest to samica bo jak dotąd myślałem że samiec i najgorsze że wyległy się jej młode z tym samcem. Jest to młody samiec z tego roku i wyszedł mi z pod czrnogłowych zielonej i niebieskiej a wyglkąda jak bastrad. Zaznacze że jak miały te młode to nie miałem jeszcze wtedy żadnych nierozłączek poza tymi 3 czarnogłowymi
Załączniki
personata.jpg
Obraz12e 009.jpg
Obraz12e 013.jpg

Gerard
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 439
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 22:05
Ptaki które hoduję:

#8

Post autor: Gerard » czw paź 09, 2008 18:44

witek20 pisze:jaka to mutacja ????
Witku ja mam czasami trudności ze zrozumieniem Ciebie . Tutaj też niezbyt jasne jest o co pytasz bo wstawiłeś zdjęcia różnych papug.

Jeżeli pytasz o tą niebieską to jest moim zdaniem kombinacja mutacji niebieskiej i pastelowej. Pozdrawiam

witek20
Posty: 26
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 16:21
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, wróbliczki, rozelle białolice, aleksadrety, nimfy i ryżowce
Lokalizacja: otwock
Kontakt:

#9

Post autor: witek20 » czw paź 09, 2008 19:46

dokładnie o tą. dziękuje bardzo

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#10

Post autor: Michallip » pn lis 03, 2008 21:21

Czy istnieje możliwość wizualnego odróżnienia lutino czarnogłówki od lutino Fishera?
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Gerard
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 439
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 22:05
Ptaki które hoduję:

#11

Post autor: Gerard » pn lis 03, 2008 22:19

czarnogłowka:
1.czerwonopomarańczowy kolor głowy powinien kończyć sie na szyi
2.nadogonie przeważnie żółte piórka

fiszerka;
1.czerwonopomarańczowy kolor zachodzi daleko na pierś , mniej wiecej do pół
2.nadogonie przewaznie białe piórka

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
sylwekw
Posty: 12
Rejestracja: czw maja 18, 2017 14:18
Ptaki które hoduję: Nierozłączki czerwonoczelne, nierozłączki fischera
Kontakt:

#12

Post autor: sylwekw » sob sty 21, 2023 07:22

Polecam, tu można poczytać o mutacjach nierozłączek, nie tylko personat. https://toruande.org.pl/nierozlaczki/mu ... erozlaczek

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla nierozłączek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości