Chora Papuga nimfa

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Esti
Posty: 4
Rejestracja: ndz wrz 18, 2022 09:31
Ptaki które hoduję: Nimfy

Chora Papuga nimfa

#1

Post autor: Esti » ndz wrz 18, 2022 10:23

Ostatnio moja papuga ma duże problemy z oddychaniem. Jeszcze tydzień temu wyglądała na zdrową.
Podejrzewam , że ma aspergiloze bo niestety objawy się zgadzają <beczy> . Proszę powiedzcie co mam zrobić, normalnie poszła bym do weterynarza ale dziś niedziela.


P.S. Około ile jeszcze mam czasu? :((

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1906
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#2

Post autor: Al » ndz wrz 18, 2022 15:54

gdybyto bylo to o czym piszesz, to objawy nie pojawily by sie blyskawicznie, ptak może mieć zapalenie ukladu oddechowego, nic w domu nie zrobisz, aspergiloza - na jakiej podstawie tak uważasz ? wszelkie problemy z układem oddecpowym czy to bakteryjne, wirusowe czy grzybiczne maja takie same objawy

Esti
Posty: 4
Rejestracja: ndz wrz 18, 2022 09:31
Ptaki które hoduję: Nimfy

#3

Post autor: Esti » ndz wrz 18, 2022 16:47

No myślę ,że to aspergiloza bo często otwiera dziób żeby zaczerpnąć powietrza.
Ale pewnie się okaże co to jak weterynarz sprawdzi.
Bardzo dziękuje za odpowiedź! :)

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1906
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#4

Post autor: Al » pn wrz 19, 2022 16:29

nimfy czasami tak robia, otwieraja dziob jakby ziewaly, nie ma to nic wspolnego z choroba, gdyby chora to - miala by świszczacy oddech, latwo by sie meczyła czasie latania

marcin19800
Posty: 380
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#5

Post autor: marcin19800 » pn wrz 19, 2022 19:20

Moja papuga robiła tak j a k miała problem z oddychać

marcin19800
Posty: 380
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#6

Post autor: marcin19800 » pn wrz 19, 2022 19:25

Nie wiem nie mogę dodać video. Sam miałem duży problem z tym. Postaraj się kupić witaminę A, deficyt może s przyjść problemy z układem oddechowym. Moja nimfa była na początku 10 dni na baytril, potem jak nie pomogło była w lecznicy kilka dni na dwóch innych antybiotykach. Zapewnij jej ciepło i jak najsxdo weta. Dzisiaj mój samczyk jest chory i jutro jedziemy do weta. Trzymam go pod lampka.

marcin19800
Posty: 380
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#7

Post autor: marcin19800 » pn wrz 19, 2022 21:47

kup taką lampkę pamietaj zeby zarówka grzewcza byłą w kolorze czerwonym https://vildmedhoens.dk/produkt/tilbeho ... spareknap/

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1906
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#8

Post autor: Al » wt wrz 20, 2022 17:15

lampkę sie daje gdy ptak siedzi napuszony, a przedawkowanie wit. A jest grozne - nie podajemy jej bez konsultacji z wetem

marcin19800
Posty: 380
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#9

Post autor: marcin19800 » wt wrz 20, 2022 18:10

Moja papuga ma problem z nerkami i wątroba. Zaleca się włączać na nerki. Inny samczyk od niedzieli nic nie jadł i spał na wieczór wsadziłem go do klatki z lampką. Pomimo, że nie był napuszony siedział pod nią do dzisiaj rana. Teraz jest u weta w ogrzewanej klatce dostał jedzenie do dzioba przez tą igłę i antybiotyk, jak zrobi kupę będzie badana. Lampka też jest nieoceniona przy zastoju jajka.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1906
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#10

Post autor: Al » śr wrz 21, 2022 15:06

ale tu nie wiadomo co ptakowi jest, moze autor zle interpretuje z zachowanie ptaka i jest to tzw. ukladanie w wolu- co moze czasmi wygladac, że ptak ma problemy z oddychaniem a przegrzanie jest szkodliwe, zwlaszcza gdy ptak nie moze decydowac gdzie chce siedziec, bo ogrzewamy calą klatkę

Esti
Posty: 4
Rejestracja: ndz wrz 18, 2022 09:31
Ptaki które hoduję: Nimfy

#11

Post autor: Esti » śr wrz 21, 2022 20:04

Byłam już u weterynarza, twierdzi że prawdopodobnie ma pasożyty, i to nimfie przeszkadzało w oddychaniu.
Dał nam lek, który stopniowo już zaczyna działać( czasami otwiera dziób żeby zaczerpnąc powietrza ale nie słychać już świstu w oddychaniu).

Dziekuje raz jeszcze za pomoc :D
Pozdrawiam

marcin19800
Posty: 380
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#12

Post autor: marcin19800 » śr wrz 21, 2022 21:29

Moja papuga dzisiaj zrobiła kupę. Lekarz powiedział, że miała bardzo dużo kokcydiozy. Z tego co czytałem, że objawem może być zmniejszony apetyt. Papuga nic nie jadła całą niedzielę i poniedziałek. We wtorek tylko przez dziób. Mam nadzieję, że lekarstwo pomoże i nie jest to już żadna bakteria

Esti
Posty: 4
Rejestracja: ndz wrz 18, 2022 09:31
Ptaki które hoduję: Nimfy

#13

Post autor: Esti » czw wrz 22, 2022 16:33

okej, dzięki za informacje :)
I mam nadzieję że twoja papuga wyzdrowieje za niedługo!

Dzesik
Posty: 4
Rejestracja: wt mar 14, 2023 11:34
Ptaki które hoduję: Nimfa, falista.

#14

Post autor: Dzesik » wt mar 14, 2023 12:21

Witam. Dolacze sie do tej dyskusji.
Moja Nimfa Renia ma odkrecona glowke. W czwartek poszla spac i wszystko bylo ok, w piatek rano zauwazylem ze nie moze latac i ma odkrecona glowke. Jezdzimy do weterynaza, dostaje suplementy na wzmocnienie, w badaniu kau nic nie wyszlo. Sama podskubuje troche prosa, malo pije, dzisiaj w nocy spadla pare razy z patyczka. Jutro znowu jedziemy do wet. dostanie cos na odrobaczenie i bedziemy brac wymaz zeby wyslac do laboratorium zewnetrznego. Podejzenie jest taki ze byla oslabiona przez jajka.
Załączniki
1B713164-81C1-4F52-BDDA-F22E9C3FA5DF.jpeg
Chora Nimfa.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1906
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#15

Post autor: Al » wt mar 14, 2023 14:19

to problem neurologiczny, czy wet. dal wit B - bo to jedyny lek, na pewno nie ejst to objaw zarobaczenia i po co odrobaczac jezeli w badaniach nie stwierdzono pasozytów ? lek na odrobaczanie to trucizna i oslabionego ptaka może zabić - ile było tych jajek ?

Dzesik
Posty: 4
Rejestracja: wt mar 14, 2023 11:34
Ptaki które hoduję: Nimfa, falista.

#16

Post autor: Dzesik » wt mar 14, 2023 16:00

Dostala witamine B, wapn, przeciw zapalne, wczoraj rowniez steryd. Jajko bylo jedno tym razem, ostatnio znosila w grudniu. Wet przypuszcza ze moze byc jakis pasozyt atakujacy uklad nerwowy, dlatego chce jej jutro dac cos na odrobaczenie. W kazdym razie jutro jedziemy znowu, pewnie damy jej kroplowke wzmacniajaca i bedziemy brac wymaz do szczegolowego badania. Wczoraj w nocy spadla mi pare razy na dol klatki, dzisiaj juz nie spada, ulozylem tam koc zeby bylo miekko. Cos tam czytalem i ogladalem, jestem pozytywnie nastawiony na to ze jej pomozemy, widzialem ze ptaki z tego wychodza. Teraz trzymam ja w klatece zeby nie zrobila sobie krzywdy, cala reszta lata i mam nadzieje ze ona rowniez wroci do latania. Czyli lepiej jej jutro nie odrobaczac?

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1906
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#17

Post autor: Al » śr mar 15, 2023 16:14

to nie ejst spowodowane oslabieniem z powodu jajek, bo zniosla tylko jedno, zapytaj weta, jaki pasożyt atakuje uklad nerwowy, gdy ptak jest w domu, jak dochodzi do zarazenia, pytam z ciekaWOSCI

Dzesik
Posty: 4
Rejestracja: wt mar 14, 2023 11:34
Ptaki które hoduję: Nimfa, falista.

#18

Post autor: Dzesik » czw mar 16, 2023 09:55

Nie pozwolilem jej odrobaczac. Uzupelnilismy wapno, wit B, i inne braki. Od wczoraj zaczela wiecej jesc i pic, dzisiaj od rana trzyma glowe coraz wyzej.

Dzesik
Posty: 4
Rejestracja: wt mar 14, 2023 11:34
Ptaki które hoduję: Nimfa, falista.

#19

Post autor: Dzesik » pn mar 27, 2023 14:55

Wiatm. Mam pytanie. Jak czesto i w jakiej formie powinna dostawac wit. B, ostatno bylem z nia u weterynarza w srode dostala witaminy w zastrzyku, pomiedzy wizytami dostaje witaminy w wodzie. Wrocila jej waga, je sama, nie pogarsza sie jej ale stanelo w miejscu i nie widze znaczacej poprawy. Daje jej vetomune, po pol kapslulki dziennie. Co jeszcze moge zrobic?

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1906
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#20

Post autor: Al » pn mar 27, 2023 16:17

o tym ile i jak czesto podawac wit. B decyduje lekarz wet.. raczej nie licz na znaczacą poprawe, moze nigdy nie bedzie taka jak była przed chorobą, stan się ustabilizowal a na wszeLkie widoczne zmiany trzeba sporo czASU,

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla nimf”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość