Piona łuskowana

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

Piona łuskowana

#1

Post autor: arczer90 » czw kwie 11, 2019 09:27

Witam,

Od soboty jestem właścicielem ok. Rocznej piony łuskowanej.

Papuge kupiłem w Holandii, ponieważ tutaj pracuje i zamierzam tu zostać. W całej Holandii znalazłem tylko jednego hodowce, który posiadał w swojej sprzedaży Piony. Byłem zainteresowany piona niebieskogłowa, ale parka, która posiadał hodowca nie miała jeszcze legu.

Do wyboru miałem jeszcze Pione bialoczelna, też ok. Roczna i wybór padł jednak na większego ptaka.
Niestety, możliwe, że przez barierę językowa, nie otrzymałem informacji czy ptak miał już właścicieli oraz jak długo przebywał w papugarni. Ptak zaczyna wymieniać pióra. Czy da się z niej uczynić jeszcze pupila? Papuga jest oswojona, jadła pierwszego dnia, drugiego została wypuszczony z klatki i wchodziła na palec, natomiast nie jest przekonana do głaskania. Do tej pory miała 4 loty. Raz z klatki na kanapę, dwa razy jak próbowałem ja spryskac woda i raz podleciala z dachu klatki na zerdz. Nie jestem do końca przekonany czy papuga potrafi latać. Niby macha skrzydłami, ale jakoś jej to nie idzie specjalnie.

Mam kilka pytań, ponieważ o ile o pionach niebieskogłowych można znaleźć kilka informacji o tyle o łuskowanej jest już ciężej.

1. Nie do końca wiem, jakie ilości pokarmu powinienem podawać. Podaję jej mieszankę ziaren + warzywa i owoce. Nie wiem tylko ile i czy np mieszać jej różne warzywa i owoce razem czy może podawać je pojedynczo?
2. Odnośnie latania - wydaje mi się, że ptak ma podciete lotki (przyjrzałem się wczoraj i tak mi się wydaje, ale mogę się mylić) czy powinienem je znów jej przyciąć czy pozostawić tak jak jest? Ciężko mi podjąć decyzję, a z drugiej strony ptak dobrze sobie radzi nie wykorzystując skrzydeł.
3. Rozumiem, że ptak to nie pies i nie będzie się tak zachowywał, ale moja papuga siedzi tylko na najwyższej zerdzi i patrzy w górę i się kręci. Nie wiem czy to normalne. Na suficie mam drewniane belki i może chce tam wejść?
4. Kąpiel - próbowałem spryskac ptaka woda że spryskiwacza, ale od razu ucieka, nawet nie da się zmoczyc. Chyba odpuszczę aż się bardziej przyzwyczai?
5. Co robić z ptakiem po wzieciu go na palec? Nie jest jeszcze przyzwyczajony do głaskania i czasami syczy, generalnie jak wejdzie na palec to posiedzi parę sekund i zaraz wraca na klatkę.
6. Wkladanie do klatki. Wczoraj miałem mały problem, bo ptak siedział na zerdzi, taki trochę naburmuszony (pióra na lebku gładkie, tors nastroszony) i nie sycza lna mnie gdy chciałem go wziac na palec, ale nie wszedł na niego. Wszedł jak pokazałem mu kokosa, wsadzilem go do klatki i dałem smakołyk. Dobrze zrobiłem?
7. Jakie jeszcze inne owoce mogę wykorzystać jako smakołyk? Wykorzystać owoce lub warzywa suszone czy świeże?
8. Czy mógłby mi ktoś zobrazować mniej więcej lub polecić artykuł o mówię ciała ptaków? Chodzi mi o ogólne np co znaczy gdy ptak ma położone pióra, co znaczy gdy ptak jest właśnie naburmuszony jak wcześniej wspomniałem.
9. Ptak przebywa w pokoju, który przez cały dzień jest wystawiony na słońce, natomiast sam ptak nie jest. Dodatkowo pogoda w Holandii jest dość pochmurna. Czy powinienem stosować dodatkowe oświetlenie dla ptaka? Czy wystarczy, że kupię sama żarówkę, czy muszę kupić klosz + żarówkę?
10. Chciałem kupić zasadzone i trochę już rozwinięte krzaczki poziomek i czarnych jagód. Czy takie rozwinięte sadzonki są bezpieczne? Nie wiem czy w trakcie wzrostu były stosowane jakieś chemikalia. Czy może lepiej zasadzie takie krzaczki samemu? Dodatkowo pytanie o rośliny typu mięta, bazylia, kolendra itp. Czy mogę podawać papudze takie sadzonki zakupione w sklepie? Czy również lepiej zasadzic samemu?

Jeśli jakieś pytanie było to przepraszam, ale nie potrafię znaleźć odpowiedzi.

Bercicki
Posty: 101
Rejestracja: czw sty 31, 2019 20:52
Ptaki które hoduję: Aktualnie hoduje nimfy, faliste, modrolotki, rozelle królewskie, rudosterke zielonolice

#2

Post autor: Bercicki » czw kwie 11, 2019 10:20

1. Osobnych misek dajemy wodę, mieszankę ziaren, owce warzywa możesz dać w jednej misce, powinieneś mieć 3 miski jedna do wody druga na ziarna a trzecia na warzywa i owoce.
2. Daj zdjęcie lotek, bo nie wiadomo czy są napewno podciete
3. Papuga jest u ciebie kilka dni? Jeśli tak to daj jej spokój, rób wszytko powoli, cierpliwości od teraz to twój przyjaciel. Podawaj często smakołyki z ręki, ale nie dawaj na siłę. Bo nie o to tu chodzi. Ptak sam musi się do ciebie przekonać, a to zależy od ciebie czy przekona ode po tygodniu czy po roku. Jeśli będziesz dla ptaka łagodny, cierpliwy. To wszystko pójdzie na dobrej drodze. Często ja wypuszczaj i dużo do niej mów. To są moje rady.
4. Nadaje daj jej spokój i nie stresuj spryskiwaczem. Jak się przyzwyczaić to może najpierw spróboj jej dać talerzyk z wodą może sama będzie chciała się kompac?
5. Odpowiedź masz w punkcie,, 3,, Tutaj powiem że narazie nic trzymaj ja na palcuz proboj dać na ramię ale wszystko że spokojem i nic na siłę!!!! Narazie nie głaskaj jej, jak się przyzwyczai.
6. Tak zrobiłeś bardzo dobrze :)
7. Najlepsze świeże np
* marchew
* papryka np czerwona
*ogórek
*brokuł surowy lub ugotowany bez soli
* kaszę, ryż gotowany bez soli
*pomidory

*jabłko
*arbuz
*jagody
*porzeczka
*mango
*ananas
*truskawki
*borówki
Ogólnie najlepiej co jest w sezonie
Nie podawaj nigdy awokado
Unikaj też ziemniak, cebulę
8. Napewno tutaj na forum jest gdzieś taki artykuł, musisz poszukać, podał bym ci linka ale nie umiem ^_^ Ja akurat nie posiadam piony, tylko nimfy, faliste, modrolotki, i rudosterke i u mnie wygląda tak u każdej.
Mój ma gładkie piórka gdy jest spokojny. Kiedy coś go zaciekawi to się trochę puszy. Puszy się też gdy się zdenerwuje, lub gdy go drapie po głowie :D
9. Tutaj nie umiem Ci odpowiedzieć, może ktoś inny się przyłączy??
10. Hymmm tutaj też nie bardzo umiem Ci pomóc. Jeśli sadzonki mogą mieć chemię to ja bym zrezygnował

Mam nadzieję że Ci pomogłem. Pozdrawiam

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#3

Post autor: arczer90 » czw kwie 11, 2019 10:50

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Zdjęcie lotek dodam później.

Może ktoś będzie znał odpowiedź na pytanie o oświetlenie?

Awatar użytkownika
Agata82
Posty: 269
Rejestracja: wt paź 09, 2018 13:32
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided
Lokalizacja: Śląskie

#4

Post autor: Agata82 » czw kwie 11, 2019 10:57

http://epapugi.net/listazywienie.html - ja zawsze posiłkuję się to listą - bo mimo wszystko człowiek wiele rzeczy boi się podać papudze, mysląc ze zaszkodzi - a okazuje się, że nie :) Lista w pełni bezpiecznych produktów dla papugi.

Jeśli papuga jest w nasłonecznionym pokoju - możesz odpuścić żarówkę, ewentualnie pomyśl o niej na wieczory zimowe - by przedłużyć jej dzień - dla jej dobrego samopoczucia :) Jeśli żarówka - to tylko ta przeznaczona dla papug - nie daj sobie wcisnąć tej dla gadów, bo to nie jest to samo ( inna proporcja promieni) - a mimo wszystko - jeszcze nie wszyscy się orientują, że coś takiego jak UV dla ptaków istnieje na rynku :) Wystarczy sama żarówka , bez klosza.

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#5

Post autor: arczer90 » czw kwie 11, 2019 11:36

Agata, bardzo dziękuję za odpowiedź. Już trochę się orientowalem odnośnie żarówek i wiem, że różnią się tych dla gadów.

Czyli odpuścić sobie żarówki mimo braku bezposredniego kontaktu ze światłem słonecznym?

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post autor: Krysia- » czw kwie 11, 2019 15:10

Tu http://aleksandretta.pl/forum/viewforum.php?f=150 masz różne tematy a są przydatne w żywieniu papug niezależnie od gatunku, przeczytaj proszę.
Światło słoneczne jest wręcz konieczne dla papug gdyż w bardzo dużym stopniu wpływa na ich stan zdrowotny i upierzenie. Jeśli masz możliwość, to postaw klatkę przy oknie lub na balkonie czy tarasie o ile takowe udogodnienie jest. Jeśli nie ma, to zrób jakiś placyk zabaw - poczytaj http://aleksandretta.pl/forum/viewforum.php?f=105 przy oknie by tam papużka choć trochę czasu spędzała na słońcu.
Co do doświetlania, to raczej jest wskazane na krótkie dni w okresie jesienno zimowym. Może coś da Ci temat http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic ... 105&t=6139
Co zaś się tyczy kupna rozwiniętych krzaczków poziomek itp, to w pierwszym linku masz temat rośliny wyhodowane w domu. Lepiej samemu to zrobić bo wówczas masz pewność, że nie ma w tym żadnej chemii.

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#7

Post autor: arczer90 » czw kwie 11, 2019 19:28

Niestety, nie mam możliwości przesunięcia klatki. Zrobiłem zerdz i mam nadzieję, że jak się przyzwyczai to będzie z niej korzystała. Dodatkowo w ten weekend spróbuję zobaczyć jak konkretnie pada światło w ciągu dnia, bo moze to wystarczy.

Czy ewentualne braki bezpośrednich promieni słońca i co za tym idzie brakiem witaminy D mogę uzupełniać np warzywami, owocami lub witaminami?

Przesyłam też zdjęcia lotek. Jestem prawie pewny, że są cięte. Przepraszam za jakość
Załączniki
IMG_20190411_192703.jpg
IMG_20190411_192726.jpg

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#8

Post autor: Figa » pt kwie 12, 2019 08:16

Jedzeniem nie uzupełnisz ewentualnych braków, bo słońce jest niezbędne chociażby w procesie prawidłowego przyswojenia wit. D.
Ja gdybym nie miała możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości światła, to bym zakupiła specjalną żarówkę z lampą i doświetlała. Widziałam takie całe zestawy w parrotplanet, ale teraz ich tam juz niema.
Może masz możliwość zakupu klatki transportowej i możesz ją zabierać np. na balkon czy spacer ?

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#9

Post autor: arczer90 » pt kwie 12, 2019 08:47

Nie mam niestety ani balkonu ani tarasu. Odnośnie Transportera to mógłbym go zakupić, ale póki co i tak jest za zimno na jakiekolwiek spacery.

Postaram się zrobić taki mini ogródek dla niej z jakąś zielenina do jedzenia i zerdza żeby mogła tam siedzieć. Całość będę chciał umieścić na oknie. I tak pozostaje kwestia tego, że póki co jest dalej do nas nie przekonana.

Odnośnie żarówki, to chyba po prostu kupie jakąś lampę, kupię żarówkę dla papug i może będę ją doswietlal że 2-3 godziny dziennie, może trochę więcej jeśli będzie bardzo pochmurno. Możecie mi polecić jakieś żarówki? Czy zwykła lampka wystarczy, czy po prostu musi wytrzymać moc żarówki i wszystko będzie ok?

A co myślicie o muzyce dla papug? Powinienem jej zostawić np włączone radio gdy mnie nie ma w domu? I ewentualnie jak głośno powinno być ustawione?

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#10

Post autor: WOJTEKZ » pt kwie 12, 2019 13:01

Lotki cięte w 100%. Musisz czekać aż wypadną , wtedy odrosną nowe,to potrwa o koło dwóch lat. Można ten cały proces odrastania przyspieszyć usuwając te cięte. Jednak po co niepotrzebnie stresować papugę i narażać na ból skoro ptak i tak trochę fruwa po mieszkaniu.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#11

Post autor: arczer90 » pt kwie 12, 2019 16:12

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy to, że ptak jest przed pierwszym pierzeniem w jakikolwiek sposób przyspieszy sprawę?

Czy ktos tutaj na forum posiada taką pione? W internecie na zdjęciach widać, że niektóre ptaki maja czarna/ciemna obwodke wokół oczu. Mój ma biała. Czy wraz z wiekiem obszar wokół oczu sciemnieje?

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#12

Post autor: Rozalka:) » pt kwie 12, 2019 17:00

Nikt tutaj nie ma piony łuskowanej, więc sprawdziłam w Internecie - normalnie dorosłe osobniki mają białą obwódkę

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#13

Post autor: arczer90 » pt kwie 12, 2019 17:12

Ok, bardzo dziękuję. Czy możecie polecić mi jakąś książkę/ artykuł w której znajdę trochę informacji, może nawet nie konkretnie o pionie luskowanej, ale ogolnie o rodzaju pion?

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#14

Post autor: Figa » pt kwie 12, 2019 17:44

Tu znalazłam żarówki dla ptaków https://www.zooplus.pl/shop/ptaki/piase ... nia/305244
Co do muzyki, to ja mojej jak puszczam, to raczej po cichu, żeby ją nie pobudzać do krzyków, bo moja ma takie tendencje :)

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#15

Post autor: arczer90 » pt kwie 12, 2019 20:32

Dziękuję.

Mam teraz podstawowe pytanie w związku z tym, że papuga nie ma lotek.

Jak dbać o papuge, która nie ma lotek?
Rozumiem, że fajny i duży plac zabaw to podstawa, ale co np. Z zejściem z klatki na podloge lub wejściem na ulubione przedmioty?

Czy papuga samodzielnie powinna przebywać tylko na placu zabaw, a w pozostałych rejonach pomieszczenia jedynie na moich rękach?

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#16

Post autor: Figa » sob kwie 13, 2019 09:19

arczer90 pisze:
pt kwie 12, 2019 20:32
Dziękuję.

Mam teraz podstawowe pytanie w związku z tym, że papuga nie ma lotek.

Jak dbać o papuge, która nie ma lotek?
Rozumiem, że fajny i duży plac zabaw to podstawa, ale co np. Z zejściem z klatki na podloge lub wejściem na ulubione przedmioty?

Czy papuga samodzielnie powinna przebywać tylko na placu zabaw, a w pozostałych rejonach pomieszczenia jedynie na moich rękach?
Pisałeś, że papuga latała, tak więc mniemam, że te podcięcie lotek jest tak przeprowadzone, żeby umiała się swobodnie przemieszczać na krótkich dystansach, czyli po domu, a nie potrafiła się wysoko wzbić i szybować, to jej nie przeszkadza w normalnym życiu w mieszkaniu, ale na wolności by taki ptak nie przeżył, bo by inny drapieżnik ją szybko upolował, ale możesz jej zrobić, albo kupić drabinkę, czy drążek po którym też może się wspiąć na wysokie stojaki itp.

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#17

Post autor: arczer90 » sob kwie 13, 2019 14:33

Czytałem trochę o pierzeniu. Czy tak to powinno wyglądać? Dodam, że koleżanka kupowała u tego samego hodowcy lore i też nie miała Piór na karku, ale powiedziała, że u jej papugi pióra odrosły.
Załączniki
IMG_20190413_143006.jpg

Awatar użytkownika
JustynaJ
Posty: 55
Rejestracja: wt lis 03, 2015 16:47
Ptaki które hoduję: Piona
Lokalizacja: Rybnik

#18

Post autor: JustynaJ » wt cze 04, 2019 13:05

arczer90 pisze:
pt kwie 12, 2019 17:12
Ok, bardzo dziękuję. Czy możecie polecić mi jakąś książkę/ artykuł w której znajdę trochę informacji, może nawet nie konkretnie o pionie luskowanej, ale ogolnie o rodzaju pion?
Najlepszą i najbardziej kompletną książką o pionach jest https://www.the-practical-pionus.com/.
Mozesz zamówic bezpośrednio w wydawnictwie albo napisac maila do pana Russa ( gdzies mam mail jak cos).

Są jeszcze książki Sweeney'a, i Low ale duzo słabsze. Po polsku ani czesku nie ma nic

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#19

Post autor: arczer90 » pt cze 07, 2019 09:29

JustynaJ, bardzo dziękuję. Jestem już po zamówieniu i pozostaje mi czekac. Rozumiem, że sama również ja posiadasz? Mogłabyś się podzielić swoją opinią o książce?

Awatar użytkownika
JustynaJ
Posty: 55
Rejestracja: wt lis 03, 2015 16:47
Ptaki które hoduję: Piona
Lokalizacja: Rybnik

#20

Post autor: JustynaJ » sob cze 08, 2019 08:32

Tak jak pisałam wcześniej. Jest to najlepsza pozycja jesli chodzi o piony trzymane w domu. Miały wyjść jeszcze 2 części- o pionach w hodowli i ostatnia o pionach w naturze. Jako, że Shade prowadził kiedyś w stanach stowarzyszenie hodowcow pion, sam przez lata je hodowal I był na 2 ekspedycjach gdzie koncentrowali się konkretnie na pionach, uważam jego wiedzę za dużą I przede wszystkim potwierdzona. Skonkretyzuj troszkę pytanie o " opinię " to chętnie odpowiem. Na Google books możesz bezpłatnie zerknąć do jej części I zobaczyć czy taka forma Ci odpowiada. Książkę oczywiście posiadam, jak i inne o pionach

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość