Patagonka (Cyanoliseus Patagonus)-Artykuł

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Patagonka (Cyanoliseus Patagonus)-Artykuł

#1

Post autor: GoldAngelo » pt sie 27, 2010 13:47

Patagonka (Cyanoliseus Patagonus), jest dużym ptakiem występującym w południowo-środkowej Argentynie i Chile. Znana jest również jako „papuga gnieżdżąca” ze względu na zwyczaj gniazdowania w otworach w ziemi. Patagonka gwałtownie zyskała popularność około roku 1990, co doprowadziło do wzrostu liczny jej nielegalnych importów, który zagraża populacji żyjącej na wolności.

Opis:

Ogólnie upierzenie Patagonki jest szare na górze i bardziej kolorowe na dole. Płeć u tych ptaków można rozpoznać poprzez badania DNA lub Endoskopowe.

Zachowanie:

Cyanoliseus Patagonus są bardzo zabawne. Noszą miano prawdziwych klanów, które całymi dniami bawią się, tańczą i wspinają przez większość dnia. Ich znaczne rozmiary, rozsądna cena, żywa osobowość i dobre umiejętności naśladowcze sprawiają, że są bardzo popularne jako zwierzęta domowe. Patagonki wydają się być hałaśliwe.

#Jak wiele uwagi potrzebują?

-Podobnie jak wszystkie papugi Patagonki to ptaki społeczne. Wymagają one codziennej interakcji ze swoim stadami i rozrywki-inaczej staną się osowiałe i zaczną rozwijać się u nich problemy behawioralne. Na wolności nigdy nie opuszczają swoich stad. W niewoli w domach ręcznie karmiona Patagonka wymaga interakcji z Tobą i z Twoją rodziną.
-Jeśli nie możesz poświęcić wystarczająco dużo czasu dla swojego ptasiego pupila, papuga nie będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Ktoś musi być w domu przez kilka godzin dziennie, a najlepiej cały czas. Zalecam nie trzymanie w domu ptaków osobom które wiele godzin spędzają poza domem.
-Najlepiej ulokować swojego pupila w pokoju, w którym ciągle ktoś przebywa i pozostawić otwarte drzwi klatki, lub umożliwić swobodne loty gdy ktoś jest w domu. W tym czasie należy zadbać o bezpośredni kontakt , mówić do swojej papugi, bawić się z nią lub nosić na ramieniu podczas oglądania telewizora lub innych domowych zajęć.

#Nadają się na zwierzęta domowe?

-Ogólnie Patagonki nadają się na domowych pupili o ile są dobrze uspołecznione. Ich umysł jest bardzo aktywny-im więcej się wokół nich dzieje tym bardziej wydają się być szczęśliwe. Zazwyczaj dobrze dogadują się ze wszystkimi członkami rodziny, choć może w końcu wybrać ulubionego, ale tak długo jak maja kontakt z innymi członkami rodziny, powinny zachować dobre kontakty ze wszystkimi. Kochają dotyk i zabawę-to kolejny powód dla którego często trzymane są z dziećmi.
-Przechodzą jednak okres, w którym mogą być agresywne dla dzieci jak i dla dorosłych. Nauczenie dziecka odpowiedniego zachowania pomoże zapobiec niektórym bolesnym doświadczeniom w przyszłości-jednak nigdy nie należy uznać ich za całkowicie wyeliminowane. Mit o ptakach domowych, które ciągle gryzą nie jest zaskakujący-co nie jest prawdziwym odzwierciedleniem ich osobowości. Jest to naturalna reakcja. Doświadczony właściciel zwierząt domowych nauczy się czytać język ciała i jego zwierzęta unikną większości problemów,. Szkolenie jest ważne, aby zapobiec przypadkowym dziobnięciom, które mogą przekształcić się w agresywność.
-Trudno nauczyć młodsze dzieci odpowiedniego obchodzenia się z papugami i ich kontakty powinny być zawsze nadzorowane. Ale dzieci, które nauczyły się odpowiedniego, delikatnego zachowania nie powinny mieć problemu z agresją pupili. Wspólne kontakty dzieci i papug w ogromnym stopniu zależą od dojrzałości dziecka, a także odpowiedniej socjalizacji z papuga. Prawdą jest również to, że w niektórych przypadkach działa genetyka. Niektóre papugi są bardziej agresywne niż inne. Często jest to cecha rodzinna. Niektóre pary wychowują słodziutkie aniołki, podczas gdy inne wychowują prawdziwe diabełki. Nawet te słodkie papugi mogą stać się agresywne jeśli nie są dobrze socjalizowane i traktowane przez ludzi. Ptaki mogą odbierać złość i stres które czujemy my, ludzie i może mieć to wpływ na ich osobowość i prawdopodobieństwo agresywności w stosunku do nas zwiększa się. Zawsze dobrze jest podejść do ptaka powoli i spokojnie, cieszyć się wspólnie spędzanym czasem, a nie rozwlekać przy nich o swoich życiowych problemach. Taki sposób działania pozwoli nam się zrelaksować i naprawdę ma dobry wpływ na nasze zdrowie.
-nigdy nie ma gwarancji ze dobry kontakt między dziećmi i papugą rozwija się w dobrym kierunku. Jeśli coś nie idzie dobrze może to skończyć się tak, że Patagonką będą musiały zaopiekować się dorośli. Dlatego nigdy nie zaleca się kupowania papugi na pupila dla dzieci-musi to być przyjaciel rodziny i to dorośli biorą za niego odpowiedzialność.

Szkolenia i wytyczne behawioralne:

#Patagonki, choć na wielkość nie wydaja się stwarzać problemów, nie są zalecane dla początkowych hodowców. Ważne jest, aby nauczyć się je rozumieć i kierować ich zachowania w taki sposób, aby wyeliminować zachowania niepożądane.
#Patagonki szczególnie znane są jako ptaki gnieżdżące ze względu na zwyczaj gniazdowania w otworach w ziemi. Jak można się spodziewać, Patagonki w niewoli są świetnymi niszczycielami mebli. Potrafią nawet zrobić dziurę w ścianie.
#Patagonki rozmawiają głośno i jest to naturalny sposób komunikacji i interakcji społecznej i nie powinno się tego wyeliminować-jednak mogą przekształcić się w bardzo głośnego osobnika, który wymaga wczesnej interwencji.
#Nawet młody ptak, który nie został zaniedbany i stracił zaufanie do człowieka wymaga odpowiednich wskazówek, co staje się jeszcze trudniejsze, gdy chodzi o ptaki uratowane, które wymagają rehabilitacji. Behawioralne wyzwania obejmują:
-Nadmierne gryzienie-każda papuga będzie obdziobywać. W naturze używają dziobów do dostosowania swojego ulubionego drzewa, aby zwiększyć rozmiar gniazda. Ten sposób utrzymuje ich dzioby w dobrym stanie. Problemem jest nadmierne i niepożądanie obdziobywanie. Niezdyscyplinowana Patagonka będzie obdziobywać instalacje elektryczną potencjalnie powodując pożar domu. Właściciel musi więc stworzyć wiele zdrowych możliwości obgryzania, np. naturalne gałęzie i koniecznie nauczyć pupila co przekracza granice.
-Gryzienie: Patagonki mogą stać się agresywne. Podobnie jak większość papug mogą one odkryć ich dzioby jako metodę na dyscyplinowanie nas kiedy dojrzeją. Naprawdę ważne jest, aby nauczyć się je rozumieć i kierować ich zachowania tak, aby wyeliminować to niepożądane i aby zostały ustalone granice.
-Hałas: Jak w przypadku wszystkich gatunków Konur, Patagonka ma reputacje papugi hałaśliwej. Nie wszyscy tolerują ich piskliwy głos, który może być denerwujący. Jednak mimo iż można (ale nie powinno) całkowicie wyeliminować, istnieją sposoby ale zniechęcić je do krzyku.

Hodowla:

Są monomorficzne i osiągają dojrzałość płciową w wieku około dwóch-trzech lat. Samiec zazwyczaj siedzi w na lub w pobliżu budki lęgowej.
Patagonki są dość łatwe w hodowli. Poniżej są wymiary budki lęgowej dla ptaków, zazwyczaj wykorzystywane przez hodowców. Jednak wymiary mogą się znacznie różnić, ponieważ zależą one od właściciela i preferencji ptaka. Na upodobania ptaków może mieć wpływ wielkość i rodzaj budki, w której ptak się wykluł był wychowany.
Jeżeli przestrzeń pozwala zaoferuj ptakom kilka budek różnego rodzaju u różnej wielkości i umieść w różnych miejscach w wolierze dzięki czemu para sama wybierze odpowiednią dla siebie. Po wybraniu ta budka budzie dla nich na każdy sezon lęgowy. Staraj się zadbać o to, aby była dla wyłącznego użytku tej pary. Resztę budek można zabrać i dać innym parom do wyboru. Po każdym użyciu budkę należy dokładnie wyczyścić aby zapobiec rozwijaniu się bakterii i pasożytów.

Budka lęgowa:

-Marcy Covault z Feathered Companions Aviary proponuje zastosowanie budki głębszej, albo zamontowanie jej w ułozeniu pionowym o glebokości 45-60 cm. Dzięki tak głębokiej budce zapobiegniemy wyrzuceniu wszystkich wiórów.
-Średnica otworu wejściowego:około 8 cm
-Otwór kontrolny (może być kwadratowy lub okrągły)-około 10 cm.
-Pokrywa:może być dobrym punktem do kontroli i czyszczenia
-Lokalizacja i wysokość budki lęgowej: Montujemy budkę w chronionej części woliery na około 1,5-1,8 m wysokości, ale nie za blisko dachu, może to bowiem powodować problemy z ciepłem podczas cieplejszych miesiącach.
-Zaleca się budki pionowe.
-Materiał do budki: Dać około 5 cm ściółki na dnie aby pomóc w ustabilizowaniu jaj i radzenia sobie z odchowem piskląt.

Odpowiedni materiał do zagnieżdżenia są np. wióry i trociny sprzedawane w sklepie zoologicznym w paczkach. Im większe kawałki tym lepiej, ponieważ wyeliminuje to podawanie pisklakom przez rodziców lub przypadkowe połknięcia.

Należy pamiętać, że wióry niektórych drzewa-takich jak sosna, cedr czy sekwoja- wydzielają węglowodory aromatyczne (fenole) i kwasy, które są toksyczne i mogą powodować zapalenie skóry, objawy alergiczne i podrażnienia przewodu pokarmowego. Nie należy ich stosować w klatkach, wolierach lub budkach lęgowych.


Artykuł został przetłumaczony dzięki zgodzie i uprzejmości http://www.avianweb.com. Bezpośredni link do oryginalnego artykułu http://www.avianweb.com/patagonianconure.html. Zabrania się jego kopiowania i rozpowszechniania bez zgody AvianWeb.
Kierując się nazwą łacińską zmieniłam tytuł artykułu na właściwą nazwę.
Załączniki
Fot. 1-Oswojona Konura Patagońska (Cyanoliseus Patagonus).jpg
Oswojona Patagonka
Fot. 1-Oswojona Konura Patagońska (Cyanoliseus Patagonus).jpg (26.15 KiB) Przejrzano 21828 razy
Ostatnio zmieniony sob sie 28, 2010 05:33 przez GoldAngelo, łącznie zmieniany 1 raz.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post autor: Krysia- » pt sie 27, 2010 19:58

Wydaje mi się, że Cyanoliseus Patagonus nie jest konurą patagońską lecz normalną Patagonką. Gatunek konur ma łacińską nazwę Aratinga ... , Leptosittaca ...., Ognorhynchus ....
Jeśli się mylę - proszę znawców o poprawienie.

Awatar użytkownika
PawelHH
Posty: 221
Rejestracja: wt mar 02, 2010 10:26
Ptaki które hoduję: różne
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#3

Post autor: PawelHH » pt sie 27, 2010 20:29

Ale patagonka to tylko popularna nazwa konury patagońskiej...?

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#4

Post autor: GoldAngelo » pt sie 27, 2010 21:12

No właśnie ja też ciągle nie miałem pewności, dzwoniłem do kilku sklepów zoologicznych, ale dopiero kiedy zadzwoniłem do hodowcy on upewnił mnie, że jest tak jak pisze PawelHH, Patagonka to popularna nazwa Konury Patagońskiej.;)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#5

Post autor: JC » pt sie 27, 2010 22:57

Raczej odwrotnie - konura patagońska to synonim nadany patagonce której polularna nazwa to też patagonka przez ludzi którzy myślą że to ptak z rodzaju konur :lol: Poważnie :!: http://ptakiegzotyczne.net/nazwy_papug.php
Tak więc, tylko wasza przemówczyni miała rację. :-D

Awatar użytkownika
PawelHH
Posty: 221
Rejestracja: wt mar 02, 2010 10:26
Ptaki które hoduję: różne
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#6

Post autor: PawelHH » pt sie 27, 2010 23:19

Czyli Patagonka jest oddzielnym rodzajem? Czy jakaś papuga jeszcze należy do "Patagonek"?

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#7

Post autor: JC » sob sie 28, 2010 00:01

Nie, to jest rodzaj do którego należy tylko 1 gatunek.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#8

Post autor: GoldAngelo » sob sie 28, 2010 00:23

JC, ja Patagonek nie mam więc się nie sprzeczam. Ale w artykule również (cytujac pierwsze trzy jego słow) pisze: "The Patagonian Conure" co znaczy: Patagonian-Patagonka. Conure-Konura. Więc z artykułu wynikałoby, że jest to Konura Patagońska. Poza tym:
W celu uniknięcia nieporozumień między hodowcami, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu większość nazw papug używanych w Polsce.
To że nazwy używamy w Polsce i że taką ustaliła Komisja jeszcze nic nie znaczy;) Może to właśnie w Polsce mamy nową modę i to my coś pomieszaliśmy?;) Żeby to sprawdzić, trzeba by było sprawdzić podobieństwo genetyczne albo coś w tym rodziaju;) Ale to do rozstrzygnięcia zostawiam doświadczonym hodowcom, ja tylko tłumaczę artykuły;)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#9

Post autor: JC » sob sie 28, 2010 02:32

To że w języku angielskim coś się potocznie określa jako "Conure" nie znaczy, że w innych językach też tak trzeba. Akurat w tym przypadku polskie nazewnictwo naukowe nie poszło w wymyślanie nowej nazwy tylko przyjęło potoczną. Tak powinni częściej trzymać :lol: A anglicy na wiele papug południowoamerykańskich mówią "Conure", min. na rudosterki.
A i nie wszyscy "anglojęzyczni" tak je nazywają - dowód pod linkiem http://www.worldlandtrust.org/animals/b ... parrot.htm

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post autor: Krysia- » sob sie 28, 2010 05:20

JC dziękuję za rozwianie moich wątpliwości ........ :-D
PawelHH, wogóle nie ma czegoś takiego jak konura patagońska nawet w podgatunkach. I tak jak pisze JC Patagonka jest zupełnie innym gatunkiem papug :
Cyanoliseus p. patagonus (Vieillot 1818)
Cyanoliseus p. andinus Dabbene und Lillo 1913
Cyanoliseus p. byroni (J. E. Gray 1831)
Zostańmy więc przy tym, że tłumaczenie tekstu dotyczy Patagonki i temat przeniosę we właściwe miejsce '

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#11

Post autor: GoldAngelo » sob sie 28, 2010 09:48

JC, w takim razie dzięki za wyprowadzenie z błędu i zwracam honor;)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12

Post autor: Krysia- » śr wrz 01, 2010 05:17

PawelHH, http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=1266 w poście Grzegorza jest alfabetyczne zestawienie gatunków i podgatunków papug. ( Nazewnictwo wg. Mielczarka i Cichowskiego [bez utartych zwyczajowo nazw])

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość