Szkarłatka żółtoskrzydła (Alisterus ch. chloropterus)

Hodowla , żywienie.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Szkarłatka żółtoskrzydła (Alisterus ch. chloropterus)

#1

Post autor: GoldAngelo » sob kwie 30, 2011 23:07

Szkarłatka żółtoskrzydła (Alisterus chloropterus chloropterus) znana również jako Papuga Karminowa jest gatunkiem charakterystycznym dla Nowej Gwinei na półwyspie Huon na południu od Hall Sound, Papua.
Gatunek ten czasami spotkać można z Aprosmictus erythropterus. Towrzy hybrydy z Alisterus amboinensis. Znane są jego trzy podgatunki: Alisterus chloropterus chloropterus-odkryty w 1879, Alisterus chloropterus Moszkowskiego-odkryty w 1911, Alisterus chloropterus callopterus-odkryty w 1879.

Opis:
Dorosłe osobniki obu płci są bardzo majestatycznymi ptakami, zazwyczaj 36 cm długości, w tym długi ogon.
Dorosłe samce (wiek powyżej 4 lat) są bardzo urzekające pod względem wyglądu. Głównie upierzone są na czerwono. Mają trochę niebieskiego z tyłu w górnej części karku. Plecy i skrzydła są ciemno zielone. Mają jasno żółto-zielony pasek na skrzydłach (nie jest on żółty, jak błędnie podają niektóre źródła, ta część jest ciemniejsza, u podgatunków zielona). Pozostała część skrzydła jest ciemno zielona. Dolna część pleców, górna pokrywą ogona i kuper są niebieskie. W tylnej części są szkarłatne z lekkim niebieskim zabarwieniem. Górna część ogona jest czarna z mocnym niebieskim odcieniem. Spodnia część ogona jest czarno-szara.
Mają czerwono-pomarańczową górną część dzioba i czarną dolną część. Tęczówka jest pomarańczowa, a nogi szare.
U ptaków tych występuje dymorfizm płciowy.
Samice: podobne do samców, za wyjątkiem zielonej głowy, piersi, skrzydeł i spodniej części nadskyrzdla. Pióra piersi są brązowo-czerwone. Brakuje im jaśniejszych ,,ramion” które można dostrzec u samca. Górna pokrywa ogona jest zielona z czarnymi końcówkami.
Młode: u obu płci przypominają wyglądem samice. Młode samice mają mniej czerwonego na brzuchu i ,,niższą” pierś. Tęczówki młodych są ciemne.

Dieta:
Ich naturalna dieta składa się z nasion, w szczególności eukaliptusa i akacji. Ale również wielu innych nasion roślinnych.

Rozmowy/głośność:
Podczas rozmowy wydają ostre i metaliczne dźwięki, powtarzane podczas lotu lub gdy się czymś zaniepokoją. Podczas stosunku wydają wysoki, metaliczny dźwięk.

Papugi w niewoli:
W rodzimej czasami hodowane są w klatkach jako stosunkowo spokojne zwierzęta domowe, są jednak mało znane poza granicami Australii. Jako zwierzęta domowe mają ograniczoną zdolność nauki mówienia i zwykle nie lubią być traktowane jak Przytulanka, ale mocno wiążą się z ludźmi i stają się bardzo oddane.
Średnia długość życia na wolności jest nieznana, ale niektóre osobniki dożywały do 25 lat.

Osobowość:
Papugi te są nie tylko niezwykle piękne, ale również ciche(za wyjątkiem sporadycznych ,,wyskoków”) i łagodne w usposobieniu. Różnią się od innych gatunków papug, które wydają się być głośniejsze, bardziej niszczące i agresywne niż zwykle są Szkarłatki żółtoskrzydłe.
Nie znane są jako ptaki-przytulanki, ale te delikatne stworzenia stają się bardzo ufne i lubią się bawić. Ponieważ są one tak ciche i kolorowe jest spory popyt na ptaki wolierowe.
Papugi Karminowe są ptakami społecznymi i wymagają codziennej interakcji ze swoim stadem-niezależnie od tego czy są nim ptaki w wolierze czy ludzka rodzina. W wolierze są spokojne nawet w stosunku do mniejszych ptaków.
Ważne jest aby pamiętać, że papugi te potrzebują sporo miejsca dla swoich zabaw i długiego ogona. W klatce to szerokość jest ważniejsza niż wysokość, ale pamiętaj, że im większa klatka tym lepiej. Jednak najlepiej trzymać je w przestronnej wolierze która pozwala im na loty od jej jednego końca do drugiego.

Szkolenia i wytyczne behawioralne:
Papugi karminowe są cichsze i mniej niszczące niż w przypadku innych gatunków papug, Wyzwania jakie mogą wystąpić podczas ich socjalizacji są niewielkie-w przypadku tych potrzebna będzie cierpliwość i czas oswajania i zdobywania zaufania papugi.
Nawet młody ptak, który nie został zaniedbany i skrzywdzony, wymaga odpowiedniego naprowadzenia i wskazówek, co staje się trudniejsze w przypadku ptaka po przejściach. Jeżeli zostaną przestraszone, mogą udziobać.
Posiadają zdolność naśladowania i często można nauczyć je mówić, a ich głosy są miękkie i słodkie, podobne do głosu Lory Wielkiej/Barwnicy.


Artykuł został przetłumaczy dzięki zgodzie i uprzejmości www.avianweb.com Bezpośredni link do artykułu: http://www.avianweb.com/greenwingedkingparrot.html . Zabrani się jego kopiowania i rozpowszechniania bez zgody AvianWeb
Załączniki
Szkarłatka Żołtoskrzydła.jpg
Szkarłatka Żołtoskrzydła.jpg (28.9 KiB) Przejrzano 9354 razy
Ostatnio zmieniony ndz maja 01, 2011 05:40 przez GoldAngelo, łącznie zmieniany 1 raz.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Papuga Królewska -Szkarłatka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości