Świergotki Seledynowe (Psephotus haematonotus)-Artykuł

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Świergotki Seledynowe (Psephotus haematonotus)-Artykuł

#1

Post autor: GoldAngelo » pt lip 09, 2010 21:00

Świergotka Seledynowa (Psephotus Heamatonotus) jest powszechna w południowo-wschodniej Australii, w szczególności w Murry-Darling Basin. Papuga ta znajduje się na załączniku CITES II.
Świergotka Seledynowa można zaobserwować w parach lub w stadach na terenie otwartym z dostępem do wody. Unikają brzegów i obszarów wilgotnych/podmokłych. Czyszczenie lasów oraz dostarczanie wody na tereny ich występowania prawdopodobnie przedłuży życie tego gatunku.
Podobnie jak wszystkie papugi swoje gniazda robią w dziuplach drzew lub podobnych miejscach, w tym w słupach i pniakach.
Ptaki te dużo czasu spędzają na jedzeniu, często wzywając do siebie atrakcyjnym chillip chee chillip chee.

Opis:

Ta średniej wielkości papuga mierzy około 25-28 cm.
#Samce:
-Upierzenie jest jasno szmaragdowe z żółtym spodem. Samiec ma ciemniejszy zielony kolor na grzbiecie i jasny zielony kolor z tyłu głowy, na klatce i górnej części ogona.
-Ceglasty ogon i niebieski nalot na skrzydłach i górnej części pleców.
-Na podbrzuszu obu płci bardziej widoczny jest żółty, ale u mężczyzn występuje jeszcze czerwony. Oczy są ciemne a nogi są koloru ludzkiego ciała.
#Samice:
-Upierzenie samicy jest przede wszystkim „nudno” zielone, blado oliwkowy spód, matowo zielone skrzydła z niebieskimi plecami i czarnymi końcówkami skrzydeł.
-Charakterystyczny czerwony ogon występuje tylko u mężczyzn.

Hodowla:

W Australii lęgi odbywają się głównie od sierpnia do stycznia. Jednakże w suchej głębi lądu lęgi mogą wystąpić o każdej porze roku kiedy tylko zacznie padać deszcz.
Średni lęg składa się z 4- jaj, które wysiadywane są przez 17-20 dni.

Poniższe informacje i zdjęcia dzięki uprzejmości Mandy & Paul -hodowcy kanarków i innych ptaków egzotycznych: Singing Wings Aviary, które jest doskonałym źródłem informacji o wielu papugach.

Dieta:

Dobra dieta Świergotek Seledynowych składa się z mieszanek nasion, prosa i niewielkiej ilości nasion słonecznika. Wiele osób używa kombinacji różnych karm i dodaje nasiona słonecznika różnego gatunku. Pokarm dla nimf również jest odpowiedni. Jeśli karmisz Świergotki mieszanką dla nimf postaraj się kupować go bez uzupełnień typu kukurydza, ponieważ ptaki trzymane w klakach zazwyczaj nie jedzą takich rzeczy. Na stan naszych ptaków wpływ ma również olej z kiełków pszenicy (½ łyżeczki na kilogram materiału siewnego). Zapobiega zaparciu jaja i stanowi dobre źródło witamin. Sepia i witaminy dodawane do wody powinny być cały czas dostępne(wapno podawane do wody w odpowiednich dawkach tygodniowych/miesięcznych). Dodajemy czasami również inne środki np. podczas sezonu lęgowego. !!!ZAWSZE NALEŻY ŚCIŚLE TRZYMAĆ SIĘ ULOTKI/RECEPTY!!! Podajemy również sałatę, szpinak, jabłko, marchew, namoczone ziarno,. Pamiętaj, aby wszystkie owoce i warzywa przed podaniem umyć

Pielęgnacja ogólna:

Koszty utrzymania tych ptaków są dość niskie, lecz aby utrzymać ich upierzeni w dobrym stanie muszą codziennie mieć dostęp do kąpieli.

Kompatybilność:

Świergotki Seledynowe mogą być agresywne i najlepiej utrzymywać je tylko z ptakami tego samego gatunku lub w pojedynczych parach.

Woliera/Klatka:

mogą być trzymane w klatkach hodowlanych lub wolierach. Świergotki Seledynowe tolerują niskie temperatury, jeżeli oczywiście zaaklimatyzują się do nich w odpowiednim okresie czasowym. Ale jeśli nagle umieścimy je w zimnym klimacie mogą poważnie zachorować. Proponuję minimalne wymiary klatki hodowlanej: 82x50x50(ale są to minimalne wymiary, najlepiej aby były one większe!). Nie należy ich hodować w okrągłych klatkach (co tyczy się również reszty ptaków)

Odgłosy:

W porównaniu do większości papug, Psephotus Haematonotus) ma głos przyjemny. Jego wezwanie mogłoby być uznane za utwór. Jest znacznie bardziej miękki niż odgłos Papużek Falistych i może być bardzo melodyjny.

Hodowla:

Nasze doświadczenia w hodowli Świergotek są takie, że są to dość łatwe do hodowli ptaki i dobrze nadają się dla początkujących hodowców. Preferują bardziej pionowe budki lęgowe. Zaopatrujemy je w budki o wymiarach: 26x16x16 cm. Które mają wklęsłe Dno przez co jaja nie turlają się po całej budce i ułatwia to ich wysiadywanie.
-<Komentarz AvianWeb dotyczący odpowiedniego materiału na dno budki: Dać około 5-6 cm wiórów na dnie, aby pomóc w ustabilizowaniu jaj i radzeniem Sobie z odchowywaniem piskląt.
Odpowiedni materiał to wióry , stare rozdrobnione gazety. Im większe kawałki drewna tym lepiej, ponieważ rodzice nie mogą przypadkowo podać ich dzieciom, a te nie mogą przypadkowo go połknąć.
Należy pamiętać, że wióry z niektórych drzew, takich jak sosna, cedr i sekwoja, wydzielają aromatyczne węglowodory i toksyczne kwasy, które mogą spowodować zapalenie skóry, objawy alergiczne i podrażnienia przewodu pokarmowego.>
Kiedy w hodowli nadchodzi czas godów można zobaczyć jak samiec przeskakuje z jednej nogi na drugą, pochylając się do przodu i wachlując skrzydłami, podczas gdy ogon i głowa się kołyszą. Kiedy samiec karmi samice jest to znak nadchodzących lęgów. Po kopulacji samica złoży 4-6 jaj. W większości to samica wysiaduje jaja podczas gdy samiec strzeże otworu wejściowego do budki. Samiec odciąża samice karmiąc ją. Niektóre osobniki będą wraz z samicą wysiadywać jajka. Po około 20-25 dniach z jaj wylęgną się młode obrośnięte białym, miękkim puchem. Świergotki seledynowe mogą gniazdować cały rok jeśli tylko pozwoli im na to kondycja i warunki oraz jeśli będą miały zapewniony odpoczynek w cieplejsze i chłodniejsze dni. Najlepiej do hodowli kupować ptaki w wieku 1-5 lat. Jeżeli zdecydujemy się na ręczne karmienie młode możemy wyciągnąć z gniazda w wieku trzech tygodni. Nie widzę powodu aby wyciągać je wcześniej, chyba że naturalni rodzice nie opiekują się nimi odpowiednio lub je porzucą. Jeśli nie wyciągniemy młodych z gniazda opuszczą je w wieku 5 tygodni, a całkowicie samodzielne będą w wieku 7-8 tygodni.

Po więcej zdjęć zapraszam do tematu:

Zdjęcia z Loro Parku-odnośnik.

Artykuł został przetłumaczony dzięki zgodzie i uprzejmości www.avianweb.com . Bezpośredni link do oryginalnego artykułu: http://www.avianweb.com/redrumpedparrots.html . Zabrania się jego rozpowszechniania i kopiowania bez zgody AvianWeb
Załączniki
Świergotki Seledynowe (Psehotus haematonotus).jpg
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

christec
Posty: 5
Rejestracja: śr wrz 05, 2018 19:45
Ptaki które hoduję: żako kongijskie, amadyny
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

#2

Post autor: christec » ndz wrz 09, 2018 13:44

W artykule pisze, że
" Świergotki Seledynowe tolerują niskie temperatury, jeżeli oczywiście zaaklimatyzują się do nich w odpowiednim okresie czasowym. "
Jak powinna wyglądać taka aklimatyzacja i jakie niskie temperatury tolerują te papugi ?

Awatar użytkownika
Al
Posty: 2025
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#3

Post autor: Al » ndz wrz 09, 2018 16:36

czyli p[taki musza przebywac w wolierze zew. od poczatku jesieni , aby stopniowo przyzwyczajac sie do coraz niższych temp, bez problemu znoszą nasze zimy , nawet silne mrozy, ale woliera musi byc zabezpieczona przed opadami, przeciagami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla świergotek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości