AMADYNA OBROŻNA-opis

-do rzędu tych ptaków ozdobnych bedziemy zaliczać wróblowate z rodziny astryldów-

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
wanted
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 105
Rejestracja: czw paź 19, 2006 19:33
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Nowa Wieś Lęborska
Kontakt:

AMADYNA OBROŻNA-opis

#1

Post autor: wanted » śr lis 01, 2006 14:25

AMADYNA OBROŻNA-amadina fasciata

Ten mały ptak długości ok.13cm ciała,zamieszkuje kraje środkowej Afryki. Żyje na skraju buszu i pustyni oraz na polach uprawnych i wokół domostw. Są to bardzo śmiałe ptaki żyjące w toważystwie innych małych ptaków. Ptaki te po za okresem lęgowym nie trzymają się razem.
Ptaki te gniazda zakładają w krzakach,na drzewach. Bardzo często jednak podbierają budulec na gniazdo innym ptakom lub zajmują ich gniazda. Są to bardzo płodne ptaki,mogące gniazdować spokojnie 4-5 razy w roku,a samiczka składa przeważnie 4-8 jajek. Ptak ten występuje na bardzo dużym obszarze,znane są 3 odmiany różniące się intensuwnością ubarwienia.
Amadyny te można rozmnazac prawie w każdej większej klatce lub witrynie,wolierze. Do gniazdowania wybieraja budki lęgowe z zasłoniętym przodem,odkrytych gniazd nie lubia.Jako materiał budulcowy używają wszystkiego co znajdą w pomieszczeniu. Ptaki te będąc bardzo płodne zatracają powoli swój instynkt macierzyński,gdyż zbyt duża ilość hodowców rozmnażała je pod mamkami.Powinniśmy zatem dążyć do naturalnego rozrodu tych ptaków. Aby mieć ptaki zdolne do rozrodu,powinny mieć co najmniej 8-9 mcy.Amadyny obrożne wysiadują jajka wspólnie,młodzierz wykluwa się po 13-14 dniach i już po kilku godz.zaczyna wydawać ciche piskliwe dzwięki. W miarę wzrostu młodych ich piski są co raz głośniejsze,domagając się pokarmu od rodziców. W tym czasie nie powinniśmy kontrolować gniazda,spłoszone ptaki mogą pożucić swój lęg.
Młode ptaki opuszczają gniazdo po 24 dniach,są jednak nadal dokarmiane przez samca a samica przystępuje zazwyczaj do kolejnego lęgu.U młodych samców w wieku ok.14-go dnia życia zaczyna być widoczna czerwona obroża na szyi, w wieku ok.4-6 mcy zaczynają już śpiewać.
Podstawową karmą w żywieniu tych ptaków powinny być wszelkie drobne nasiona,mieszanka jajeczna i mączniki. Podajemy im też różne zielonki które uwielbiają,witaminy i czystą świerzą wodę do picia. Powinny mieć też dostęp do piasku w którym lubią się kąpać.
Ptaki te bardzo łatwo przystosowują się do nowego pomieszczenia oraz zmiany temp.,nie powinny jednak przebywac na dłużej w niższej niż 12C. Po wyjściu młodych z gniazda powinniśmy zostawic je w wolierze do momentu aż zaczną dobrze fruwać.

Jacek "wanted" Zaborowski

Awatar użytkownika
wanted
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 105
Rejestracja: czw paź 19, 2006 19:33
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Nowa Wieś Lęborska
Kontakt:

#2

Post autor: wanted » śr lis 01, 2006 14:57


Awatar użytkownika
rozi
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 11:10
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post autor: rozi » czw lis 02, 2006 15:56

everybody's someone

JacekW
Posty: 44
Rejestracja: śr wrz 27, 2006 18:01
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Pollen
Kontakt:

#4

Post autor: JacekW » czw lis 09, 2006 19:37

-bardzo ładne astryldy ale mało doceniane przez hodowców małem egzotyki
-ptaki te mozna łączyć z amadami wsaniałymi
-karmienie ptaków w czasie wychowu młodych wymaga dostarczania ptaką dośc bogatej mięszanki i pozatym samica musi otrzymywać urozmaiconego pożywienia - w razie ubogiego pokarmu często się zdarza że wyrzuca swoje młode z budki lęgowej
-samczyk nalezy do jednego z nalepiej śpiewających z rodziny astryldów

JacekW

_______________________

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Ptaki ozdobne -"astryldy"-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości