Ara ararauna - rejestracja

Prawo a ptaki egzotyczne.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ara ararauna - rejestracja

#21

Post autor: pysia34 » pt mar 21, 2014 13:56

coco39 pisze:Najlepszym rozwiązaniem dla Patrycja1819, będzie nie to co wy podpowiadacie a to aby udała się do organu rejestrującego w swoim miejscu zamieszkania i zapytała co ma mieć jakie papiery bo pamiętajcie to co jest stosowane u was nie znaczy że jest respektowane w innym urzędzie :!: :!: :!:


Coco39 jak widać musisz się zdecydować :) Czy opisać wszystko w temacie czy pytać u siebie w starostwie? Osobiście mam super starostwo :) Wymagają zaświadczenia o zdrowiu ptaka co nie wynika z żadnych przepisów a z drugiej strony wystarczy zapis na umowie o pochodzeniu z hodowli i można zarejestrować każdego ptaka spoza citesowych wymagających specjalnego traktowania żółtym lub niebieskim świstkiem ;)
Osobiście więc uważam że co kraj to obyczaj bo z koniem czasami nie warto się kopać ;)
Warto pytać urzędników bo to w dużej mierze od nich zależy rejestracja ptaka.

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#22

Post autor: JC » pt mar 21, 2014 16:18

Tylko, że zarejestrowanie bez dokumentu o pochodzeniu jest najłtwiejszą drogą do narobienia sobie kłopotów. W moim Starostwie jakieś 2 lata temu policjant przeglądał wszystkie dokumenty szukając własnie zarejestrowanych ptaków bez papierów o pochodzeniu. Nie spodobały mu się moje papiery na kupione w Czechach wyspiarki, bo nie były urzędowe :-D , ale urzędniczka przekonała go, że to na pewno zgodne z prawem UE.

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#23

Post autor: pysia34 » pt mar 21, 2014 16:21

JC wszystkie moje ptaki pochodzą z legalnego źródła i mam już rejestrowane młode po nich więc jak widać jest ok.

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#24

Post autor: coco39 » pt mar 21, 2014 19:58

pysia34 pisze:Coco39 jak widać musisz się zdecydować :) Czy opisać wszystko w temacie czy pytać u siebie w starostwie?



No widzisz pysia34, gdybyś temat czytała uważnie to spostrzegłabyś że zacytowana przez ciebie moja wypowiedź była na początku tematu i dalej się pod nią podpisuję obiema rękami :!:
To dobrze że masz takie starostwo ja też mam super urzędnika w urzędzie miasta nie mam żadnych problemów z nimi, ale to nie znaczy że wszędzie tak jest i inni wiedzą co i jak.

Jeśli chodzi zaś o opisanie wszystkiego to jak napisałem później poszliśmy krok dalej w temacie o rejestracji zeszzliśmy na dokumenty jakie kupujący powinien mieć przy zakupie papugi ale widocznie ten fakt przeoczyłaś a tak jak pisze Jerzy rejestracja a dokumenty o pochodzeniu to dwie rózne sprawy
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
LUKA
Posty: 116
Rejestracja: wt sie 07, 2012 21:48
Ptaki które hoduję: Patagonki Aleksandrety Rozelle Królewskie Barnardy i inne...
Lokalizacja: K-Kożle
Kontakt:

#25

Post autor: LUKA » pt mar 21, 2014 23:25

coco39 pisze:rejestracja a dokumenty o pochodzeniu to dwie rózne sprawy

Tak tylko bez dokumentu o potwierdzeniu pochodzenia niczego sobie nie zarejestruje normalnie legalnie, a jest oczywistą oczywistością że taki papier każdy hodowca dostaje od PIW, a i z zagranicy to hodowcy też taki papier wystawiają, a jeśli jest to załącznik A to też dostajesz żółty papier i git.
W wolnych chwilach zapraszam na www.CentrumEgzotyki.pl

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#26

Post autor: coco39 » sob mar 22, 2014 09:54

LUKA pisze:Tak tylko bez dokumentu o potwierdzeniu pochodzenia niczego sobie nie zarejestruje normalnie legalnie



Tak jak napisała Pysia34 "co kraj to obyczaj" i trudno sie z nią nie zgodzić ma zupełną racje więc sam widzisz że u jednych zarejestrujesz bez odpowiednich papierów u innych nie i co jak jest dokument rej. podbity pieczęcią naczelnika wydziału jest legalnie ptak zarejestrowany nie mając np eurocitesu?

LUKA pisze:a jest oczywistą oczywistością że taki papier każdy hodowca dostaje od PIW,

Niestety nie jest tak bo np jeśli masz ptaki niezarejestrowane to żaden PLW nie wystawi ci potwierdzenia o urodzeniu w niewoli bo potrzebny jest nr rejestru rodziców.Nie wszyscy którzy rozmnażaja ptaki mają potrzebne papiery a sprzedając np na giełdzie laikowi który chce jednego ptaka np rozellę moze wcisnąć kazdy kit i właśnie ten temat ta dyskusja po krótce jest otym aby ludzie wiedzieli co maja dostac przy zakupie ptaka.

LUKA pisze:a i z zagranicy to hodowcy też taki papier wystawiają


A przepraszam mozesz mi powiedzieć a najlepiej zaprezentować jaki to dokument dostajesz od np czeskich hodowców kupując np rozelle? bo szczerze powiedziawszy nie widziałem takowego dokumentu <co> bo nie mówimy teraz o ptakach z załącznika A skoro poruszyłes ten temat
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#27

Post autor: pysia34 » sob mar 22, 2014 10:03

Coco39 ja w Czechach od Simona dostałam umowę kupna sprzedaży wraz z oświadczeniem ze ptak pochodzi z hodowli. Dziwił się że chcę jakiś dokument. W drodze miałam 2 kontrole policyjne i pytanie o kartony padło oczywiście zresztą kakadu się darło to trudno udawać ze nic sie w aucie nie ma...
Dziwi mnie ignorancja kupujących zwierzęta, bo jak idziesz po pralke to czytasz ranking, opinie użytkowników , dane dotyczące produktu a przecież zwierze to w pewnym sensie też taki produkt zakupowy innego rodzaju. Warto wiedzieć wszystkonim się popełni ten "czyn" ;)

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1919
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#28

Post autor: Al » sob mar 22, 2014 14:21

Trzeba pamiętać ze dowód rejestracji nie jest " dokumentem potwierdzajacym wylęg w niewoli" sprzedając ptaka już zarejestrowanego trzeba i tak dołączyć do tego dokumentu zaświadczenie o wylęgu od pow. weta- czyli 2 dokumenty.
U mnie aby zarejestrować ptaka nap. z Czech należy mieć umowę kupna sprzedaży lub oświadczenie o pochodzeniu z hodowli i mile widziany jest dokument od ich weta./ wtedy jest bez problemów/ niestety papier z pieczątką nadal mile widziany, choć w zasadzie nie ma żadnej wartości :-P

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#29

Post autor: coco39 » sob mar 22, 2014 15:32

pysia34 pisze:Coco39 ja w Czechach od Simona dostałam umowę kupna sprzedaży wraz z oświadczeniem ze ptak pochodzi z hodowli. Dziwił się że chcę jakiś dokument



Tym stwierdzeniem żadnej Ameryki nie odkryłaś to normalne zachowanie gdy kupujemy ptaki np w Czechach aby spisać umowę kupna-sprzedaży i mieć potwierdzenie miejscowego WET-a.Mnie nie raz zatrzymała straz graniczna i sprawdzała zawartość transportówek porównując z wykazem gatunków na zaświatczeniu weterynaryjnym.
Jeśli twoja wypowiedź jest na post odnośnie zapytania LUKI to Zapytałem jaki dokument wystawiaja zagraniczni hodowcy bo ja żadnego od nich nigdy nie dostałem bo takowych nie posiadaja a umowa kupna-sprzedaży to jest zawsze w mojej teczce i to ja muszę sie o podpisanie upominać więc nie wiem jakie LUKA otrzymuje od nich dokumenty.
Na temat p.Simona nie zamierzam się wypowiadać bo nie znam gościa jedynie wiem że to największy handlarz w Czechach.

Al pisze:U mnie aby zarejestrować ptaka nap. z Czech należy mieć umowę kupna sprzedaży lub oświadczenie o pochodzeniu z hodowli i mile widziany jest dokument od ich weta.


W "moim urzedzie " tak samo umowa kupna-sprzedazy i potwierdzenie miejscowego WET-a.Dodam tylko że wzór umowy ( w j.polskim i j.czeskim) dostałem z urzedu w którym rejestruje ptaki. Mozna równiez stosować wzór zamieszczony na forum przez Wojtka ale ten "mój" jest w uproszczonej wersji.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
krzysiooo77
Posty: 99
Rejestracja: pn kwie 15, 2013 21:57
Ptaki które hoduję: Konura/Amazonka
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontakt:

#30

Post autor: krzysiooo77 » sob mar 22, 2014 16:26

Przepraszam ale się wtrącę ....czy muszę mieć umowę sprzedaży ? Bo mam wszystko oprócz tego włąśnie dodam tylko że ptak urodzony w polsce.
Krzysiooo

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#31

Post autor: JC » sob mar 22, 2014 16:45

Odpowiedź na to pytanie zna tylko urzędnik w Twoim starostwie, ewentualnie ktoś kto by Ci zarzucił kradzierz.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1919
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#32

Post autor: Al » sob mar 22, 2014 17:32

krzysiooo77, dokument o wylęgu w niewoli masz ? zazwyczaj jak się sprzedaje ptaki to na tym dokumencie pisze się/ odręcznie u mnie jest to w rubryce INNe / ze przekazuje sie ptaki panu ... w dniu ....
Zadnej umowy kupna- sprzedaży nie daje

Awatar użytkownika
krzysiooo77
Posty: 99
Rejestracja: pn kwie 15, 2013 21:57
Ptaki które hoduję: Konura/Amazonka
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontakt:

#33

Post autor: krzysiooo77 » sob mar 22, 2014 20:04

Mam taki dokument (kupna)ale dla innej osoby i dokument rejestracji tej osoby w starostwie...nic poza tym czyli mam......Dokument rejestracyjny,inspekcja weterynaryjna i dok rejestracyjny pani X i nic dalej ....
Krzysiooo

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1919
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#34

Post autor: Al » ndz mar 23, 2014 08:45

krzysiooo77, Na tym dokumencie rejestracyjnym powinno być napisane na podstawie jakiego dokumentu został zarejestrowany

Inspekcja wet. ale to nie ma nic wspólnego z ptakiem, takie cos wystawia lek. wet. jak przyjeżdża do hodowli u mnie co roku wystawia nowy dokument, stwierdzający stan sanitarny hodowli/ chyba ze pod pojęciem inspekcji rozumiesz zaświadczenie o wylęgu/

Jakiś papier na swoje nazwisko jednak musisz mieć, chyba wystarczy ręcznie napisana umowa przekazania ptaka Tobie
czyli - Pani /imie i nazwisko/ .... przekazuje / gatunek/... ilość szt. Panu ..... zam. w .....

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Ustawy Prawne-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości