Strona 1 z 3
Koszty utrzymania Ary ararauny
: pt maja 09, 2014 12:04
autor: PanX
Witam
Bardzo proszę osoby posiadające Are aby napisali w przybliżeniu jaki jest miesięczny koszt utrzymania tej papugi. Prosze o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam
Koszty utrzymania Ary ararauny
: pt maja 09, 2014 15:38
autor: pysia34
150-200zł nie wliczając niespodzianek u weta...
Koszty utrzymania Ary ararauny
: sob maja 10, 2014 00:14
autor: Shrimper
Co w chodzi w koszt tych max 200 zł miesiecznie ?

Koszty utrzymania Ary ararauny
: sob maja 10, 2014 00:43
autor: PanX
Może i jeszcze tej Ary nie mam ale co wchodzi w skład jej odrzywiania to chyba moge powiedziec: orzechy, pekany, granulat, karma podstawowa, warzywa, owoce, i zabawki, których trzeba kupowac sporo.
Pozdrawiam
Koszty utrzymania Ary ararauny
: sob maja 10, 2014 06:30
autor: pysia34
O kosztach było już od powiedziane wyżej:) Jak zdarzy ci się niespodzianka u weta to średni jednorazowy koszt to od 200 do 500zł w zależności od diagnostyki (uśpienie do badań 50zł, pobranie krwi 25zł, rtg jakby trzeba było 150-200zł, badanie krwi 120-180zł, badanie posiewów od 50 do 120zł z antybiogramem - to tak średnio) Możesz sobie podsumować :)
Koszty utrzymania Ary ararauny
: sob maja 10, 2014 23:40
autor: krzysiooo77
Pysia napisała ci jako średni koszt 150-200zł ale dobra dieta owoce egzotyczne, warzywa itp.
To koszt 400zł będąc chętnym na takiego pupila licz się z kosztami.Byłem trzy razy u weta i średnia wyszła 250zł za wizytę.
Robisz oczy na sumę 200zł ?
Zacznij od dobrej klatki na którą wydasz około 3000 zł...więc jak widzisz koszta są o zabawkach nie wspomniałem.
Pozdrawiam
![Diabełek ]:->](./images/smilies/diabelek.gif)
Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 09:45
autor: Adrian1
Nie no juz bez przesady. Nigdy nie uwierze w to ze w Polsce sa ludzie ktorzy wydaja 400zl na miesieczna dietke dla ary. Jezeli tak by bylo to ile wynosilby koszt utrzymania parki? A na koniec ileby kosztowala mloda ara :) skoro na jedna are 400 zl miesiecznie to parka rozumiem ze 800. Karmienie podczas legow zmienia sie i dochodza nowe rzeczy do jedzenia. Ile wtedy kosztowala by mloda ararauna? Tyle co hiacynty haha. Nie mowiac juz o tym ze ceny papug w pl to my mamy kosmiczne

Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 10:19
autor: pysia34
Adrian to byś się zdziwił..... bo jakby policzyć sobie wszystko co dostają.... u mnie miesięcznie na samo ziarno idzie 600zł ogółem 20 papug, do tego dziennie 1kg bananów 4zł, jogurt 2zł, 2 jabłka 1,5zł, 2 pomarańcze 2zł, mango 3-5zł , pół papai 4zł, gruszka 1,5zł, paczka mrożonego groszku z marchewką i kukurydzą (śr 3zł), paczka brokuła z kalafiorem (śr 4zł) i pół paczki makaronu z pszenicy durum (2-3zł/500g)oraz saszetka ryżu 0,5zł. Oczywiście to niektóre przykładowe owoce i warzywa. Sezonowo zmienia się to dosyć dynamicznie wcale niekoniecznie.... taniej...Należy wspomnieć jeszcze o sokach naturalnych minimum 2 x w tygodniu 1-2l (średnio 7-13zł, do tego orzechy makadamia (3kg/rok (115zł/kg), brazylijskie 3kg /rok (79zł/kg) i pekane (3kg 49zł/kg)oraz migdały - te na bieżąco. No i na koniec papka dla maluchów; keyti na 6 dni 115zł albo nutribird na 2 tygodnie 130zł, albo CEDE 50zł /7dni.
Zsumuj podziel dodaj koszt zabawek, żerdzi bawełnianych i kół
Jakby sie podsumowało zniszczenia; firanki, meble, tapety itp to koszt ary powinien być horendalnie wysoki :) A koszt utrzymania 1 ary rozkłada się na kawałek banana z ręki, kawałek jabłka, które się samodzielnie zjada przy okazji czestując papugę itp
Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 12:45
autor: Adrian1
Sama napisalas :) 20 papug to nie jedna albo para. Utrzymanie jednej ary badz pary nigdy nie wyjdzie 400 zl miesiecznie :) juz bez przesady bo kwoty robia sie kosmiczne. Nie zapominajac juz o tym ze w wiekszosci przypadkow papugi dostaja mieszanke plus jakiegos owoca i warzywo. Ewentualnie granulat do tego dojdzie i jakies orzechy. To wszystko a tu padaja kwoty ze ho ho.
Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 13:29
autor: krzysiooo77
Może i być że koszt nie wyniesie 400zł ale średnia roczna może wyjść dość duża.Ja idąc na zakupy zawsze biorę coś dla papug wychodzi to średnio ok 10zł dziennie teraz policzmy karma Vadigran 120 zł i powiedzmy że wydaje chociażby 5zł dziennie 155zł i już nie liczę nic więcej.Wychodzi 275zł a jutro do weta więc podbiję średnią na ładnych kilka miesięcy.
Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 13:50
autor: Adrian1
W pytaniu napisane jest miesięczny koszt . Nie z kilku miesiecy. Ja raz na pol roku robie dla aleks zamowienie na ok 500 zl. Ich ulubione smakolyki ok 100zl karma vadigran 230zl kilka zabawek, sepia, piasek do klatki, granulat. Owoce i warzywa nie licze bo to groszowe sprawy. Nie rozmawiamy o sredniej rocznej tylko miesieczny koszt :) ja mysle ze miesiecznie wyjdzie tak jak pisala pysia34, 200zl max!! Nie liczac oczywiscie weta.
Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 14:53
autor: sqrczybyk
Jeszcze mieć swoją działeczkę = swoje warzywka,to świetna sprawa... ale nie dajmy się zwariować... nie licząc wizyt u weta,bo to losowa sprawa,to 150zł wyjdzie na miesiąc.
Trzeba sobie powiedzieć,że utrzymanie psa kosztuje dużo,dużo więcej... ale kto z nas liczy? ile wydaje pieniążków aby nasze zwierzaki miały to na co zasługują.
Więc np. miesięcznie 200zł na papugę... to i tak mniej niż : papierosy-360zł , dwa piwka dziennie-210zł, czy coca-cola jedna butelka dziennie=150zł miesięcznie

Nikt raczej swoich używek nie podlicza... hahaha
Dodam tylko,że nie każdego posiadacza papugi stać na tak bogatą dietę jaką mają Pyśki paputy

Re: Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 15:16
autor: pysia34
sqrczybyk pisze:Dodam tylko,że nie każdego posiadacza papugi stać na tak bogatą dietę jaką mają Pyśki paputy

Dlatego nie każdy powinien mieć arę :(
Niestety trzeba sobie zdawać sprawę z tego że to nie jest dieta "pyśki" tylko to co powinien ptaszek dostać aby prawidłowo się rozwijał i funkcjonował :(
A czy dużo?
Jedna zabawka dla ary starcza na 2-4 tygodnie to koszt 80-160zł :)
Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 17:12
autor: sqrczybyk
pysia34 pisze:Jedna zabawka dla ary starcza na 2-4 tygodnie to koszt 80-160zł :)
akurat tutaj,zabawki można samemu zrobić... troszkę chęci i zdolności,a materiału na nie, nie brakuje

- pobliskie lasy.
pysia34 pisze:to nie jest dieta "pyśki" tylko to co powinien ptaszek dostać aby prawidłowo się rozwijał i funkcjonował :(
tak,tak... ale życie nie jest tak kolorowe jak byśmy tego chcieli i znajdą się osoby,które na ów ptaka "stać" ,a nie mają zielonego pojęcia o jego potrzebach...
więc : znaczenie słowa "stać", a idea posiadania papugi - hehehe ... tu się nie zgodzę.
Co różni "biedną" rodzinę (wydająca np. pięciokrotnie mniej na zdrowe jedzenie) od rodziny "bogatej"

warto się zastanowić...
Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 18:05
autor: pysia34
Warto się wówczas zastanowić nad tym czy stać nas na taką papugę.... Jak kogoś nie stać na rodowodowego yorka to kupuje kundelka i też jest szczęśliwy.... jak kogoś nie stać na dużą papugę to trzyma faliste....
To nie jest kwestia wyboru statusu a dobra ptaka. Jeśli nie stać mnie na utrzymanie takiej papugi to jej zwyczajnie mieć się nie powinno. Nie tędy droga żeby trzymać ary na suchym ziarnie. Co do zabawek to uwierz mi te własnoręcznie robione z lasu to moment zaledwie. Te najdroższe mają skórę, plastiki nie do zdarcia i wiele atrakcji dla znudzonej papugi. Ja prowadze też recykling takich zabawek z resztek tworzę nowe jednak te kupne stanowią niezłą bazę i warto czasami odżałować na taką zabawkę.
Wracając do meritum...ja też czasami miewam dylemat czy kupić za ostatnią kasę jedzeie rodzince czy ptaszorom. Życie to nie bajka
Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 18:19
autor: PanX
Po pierwsze dzięki wszystkim za tak obszerne wypowiedzi :). A jest jeszcze jedna sprawa, o którą chciałem spytać. Ile razy do roku można liczyć na takie przypadkowe wyjścia do weta? Mieszkam we Wrocławiu więc mam o tyle dobrze bo do dr. Piaseckiego mam może z 10 minut drogi. Rozmawiając z hodowcą dowiedziałem się że koszt rutynowych corocznych badać to koszt około 60 zł. Jak naprawdę wyglądają te koszty weterynaryjne w skali roku?
Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 18:25
autor: pysia34
hahahahahaha rozbawił mnie ten hodowca.... nie zdarzyło mi się zapłacić mniej niż 250zł za ptaka a to również mój wet

Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 18:32
autor: PanX
A ile razy do roku można spodziewać się takich wizyt?
Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 18:38
autor: pysia34
czasami w ogóle czasami 3x pod rząd w ciągu kilku tygodni :( bardziej zlożona diagnostyka i leki to koszty bliższe 500zł s nie 200zł :(
Koszty utrzymania Ary ararauny
: ndz maja 11, 2014 18:42
autor: PanX
A gdyby utrzymywać Arę na warzywach z ogródka, zapewnić jej mnóstwo różnych kawałków drewna (z drzew owocowych) również z ogródka, karmić ją dobrymi granulatami, orzechami i karmą podstawową to jakiego kosztu można się średnio miesięcznie spodziewać nie biorąc w podliczeniu weta?