Wilgotność w pomieszczeniach hodowlanych?

-pomieszczenia -czyli klatki, woliery itp.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

spychu1
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 24, 2006 17:09
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Solec Kuj.(Kuj-pom)

Wilgotność w pomieszczeniach hodowlanych?

#1

Post autor: spychu1 » sob kwie 21, 2007 15:15

Jaka powinna być wilgotność w czasie przygotowywania ptaków do lęgów i w czasie ich trwania w pomieszczeniach hodowlanych(piwnica)?
Solec kujawski,Spychu1@tlen.pl

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#2

Post autor: WOJTEKZ » sob kwie 21, 2007 15:26

Piwnice są zawsze wilgotnym pomieszczeniem , nie ma najmniejszego sensu podnosić tam wilgotność przez instalowanie różnego typu nawilżaczy. Ważnym elementem w takich pomieszczeniach powinny być okna, ptaki powinny mieć zapewniony dostęp do światła słonecznego.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

spychu1
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 24, 2006 17:09
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Solec Kuj.(Kuj-pom)

#3

Post autor: spychu1 » sob kwie 21, 2007 16:00

Czyli wilgotnośc wachająca się miedzy 43% a 50% jest wystarczająca?
Solec kujawski,Spychu1@tlen.pl

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post autor: wojtek » sob kwie 21, 2007 18:47

Spychu. W każdej klatce,czy wolierze muszą być ustawione kuwety do kąpieli z codziennie zmienianą wodą. Ptaki wtedy same regulują wilgotność w budkach lęgowych. Zauważyłem to kiedyś u nimf. Samica nimfy która nigdy się nie kąpała zmoczyła się cała i wlazła do budki. Widziałem to zachowanie też i u innych papug. Zawsze obserwowałem takie zachowanie przed wykluciem się młodych. Podnosiłem wtedy nawilżaczem wilgotność.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Tomasz
Posty: 75
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:09
Ptaki które hoduję: Nimfy szare, perłowe, zółte
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post autor: Tomasz » ndz kwie 22, 2007 16:05

Wojtek ja też tak mam :-P Ze sie nimfa kąpie w pojemniku do wody i włazi do budki na jajka.

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#6

Post autor: essex1 » wt kwie 14, 2009 22:20

Mam barometr w domu,jezeli wilgotnosc spada ponizej 50% wlanczam nawilrzacz powietrza.Poza tym codziennie lekko spryskuje mojego Olka,a w klatce ma basenik do kompieli caly czas.Tak wiec wody nie brakuje dla ptaszka :lol:
Pozdrawiam. Artur

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#7

Post autor: GoldAngelo » śr lis 17, 2010 16:05

Krótkoterminowe wahania wilgotności nie są ważne. Jednak średnia wilgotność w pobliżu budki lęgowej(lub w inkubatorze) musi zostać zachowana, aby uzyskać idealnie rozwijający się zarodek. Ważna jest także wyższa od średniej wilgotność na dzień lub dwa przed terminem wylęgu. Uważaj jednak-niewskazane jest utrzymywanie zbyt wysokiej wilgotności przez długi okres czasu.
Dobry inkubator powinien utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.
Na stopień wilgotności wpływają dwa czynniki: odparowywanie wody w budce (z jaj jak również dodatkowego źródła) i wentylacja w pomieszczeniu. Wilgotność powietrza sprawiona przez inkubator również ma wpływ na zarodek.
W Octagon 20 Advance Inkubator hodowcy mają 2 sposoby do uzyskania odpowiedniej wilgotności.
#Monitor poziomu wilgotności dostosowuje się do jaj, a inkubator pokazuje specyfikacje dla różnych gatunków:
-Ogólny akceptowalny poziom RH inkubacji dla grup gatunków:
*Podczas inkubacji
a) Drobiu: 40-50 % RH (wilgotność względna)
b) Ptactwo wodne: 45-55 RH
c)Papugi: 35-45 % RH
Najlepiej: Wszystkie gatunki 65 % lub więcej.

Aby pozyskać szczegółowe informacje na temat wymagań poszczególnych gatunków zajrzyj do odpowiednio fachowej literatury.

Monitorowanie masy jaj, która zmienia się bezpośrednio na wskutek wilgoci i zapisywanie prawidłowej wagi, a następnie chronienie jaj przed utratą masy odpowiedniej danemu gatunkowi.

Jajka tracą wilgotność przez skorupkę i szybkość parowania zależy od wilgotności powietrza wokół nich i parowatości powłoki. Podczas inkubacji jaj należy zapewnić stałą ilość wody, która odpowiada za spadek wagi około 13-16 %, w zależności od gatunku. Przy kontroli jaj podczas inkubacji możliwe jest monitorowanie masy i, jeśli to konieczne, zwiększyć poziom wilgotności w celu podniesienia masy.

Zważ jajka po dniu trwania inkubacji, oblicz średnią masę jaką powinny osiągnąć i zaznacz to na wykresie (przykład poniżej). Idealną linię można wykreślić łącząc punkt reprezentujący średnią wagę początkową z idealną wagą (13-16 % mniej w zależności od gatunku) z osi x-reprezentującą czas trwania inkubacji(w dniach).

Poprzez pomiar rzeczywistej średniej wagi co kilka dni i zaznaczeniu jej na wykresie, można dokonać porównania i ew. korekty. Na przykład jeśli rzeczywista utrata masy ciała jest zbyt duża względem obliczonej masy idealnej(patrz wykres niżej), oznacza to, że powietrze jest zbyt suche i
do wyrównania masy rzeczywistej z idealną należy zwiększyć wilgotność.

Z dwóch metod przedstawionych powyżej najbardziej wiarygodną jest ważenie jajek i to ją właśnie się zaleca- w szczególności dla hodowców mało doświadczonych lub jeżeli mamy do czynienia z jajkiem należącym do pary bardzo cennego gatunku.

Ustawienie sterowania wentylacją (zmniejszenie wentylacji, aby podnieść wilgotność powietrza) i źródłami wody z jednego czy dwóch naczyń, aby zmienić poziom wilgotności. Poziom wilgotności może zostać dodatkowo zwiększony przez umieszczenie parujących pasków lub szmatek w jednym lub obu naczyniach (dotyczy także inkubatorów, jednak postępuj zgodnie z instrukcją obsługi modelu używanego przez Ciebie).

Przy każdych lęgach wilgotność musi być wysoka aby zapobiec wyschnięciu membrany, co bardzo utrudnia, a może nawet uniemożliwić pisklakowi wyklucie. Kiedy wyschnie stanie się jak skóra.

Ze względu na krótki czas utrzymania wilgotności utrata ciała może nie mieć istotnego wpływu. Wysoka wilgotność jest konieczna, aby zapobiec wysuszeniu i utwardzeniu błony zanim zarodek dojrzeje w pełni. Wilgotność naturalna w zapłodnionym jajku szybko spada i wewnętrzne błony zaczynają schnąć. Efektem jest potrzeba zwiększenia powierzchni wody parującej z naczyń.

Wysoka wilgotność w zapłodnionych jajkach zaczyna gwałtownie spadać gdy pokrywa jest otwarta, a podniesienie jej poziomu zajmuje trochę czasu. Najlepiej przeć się pokusie częstego sprawdzania jaj i minimalny czas między inspekcjami to 6 godzin*.

W pompy podnoszące wilgotność wyposażone są cyfrowe inkubatory Octagon 20 ADVANCE. Cyfrowy system inkubatora nie tylko sprawdza wilgotność w swoim wnętrzu, ale także automatycznie wysyła sygnał do oprogramowania sterującego pompą wodną i dokładnie utrzymuje poziom wilgotności na odpowiednim poziomie.

Przypisy:
*dotyczy inkubatorów. Przy kontroli ptasich gniazd należy ograniczyć kontrole do minimum, gdyż zestresowane ptaki mogą zejść z jajek lub próbując je chronić- przypadkowo je stłuc.

Artykuł został przetłumaczony przeze mnie dzięki zgodzie i uprzejmości http://www.avianweb.com . Bezpośredni link do artykułu http://www.avianweb.com/incubationhumidity.html. Zabrania się jego rozpowszechniania bez zgody http://www.avianweb.com
Załączniki
Wilgotność i wentylacja.jpg
Przykładowy wykres idealnej wagi.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
misia458
-#moderator
-#moderator
Posty: 396
Rejestracja: sob maja 16, 2009 08:42
Ptaki które hoduję: Rudosterki
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post autor: misia458 » czw sty 27, 2011 19:29

Jaka powinna być wilgotność na co dzień w mieszkaniu w którym żyją papugi ?(nie ma to związku z lęgami). Do niedawna miałam ok. 40%, teraz zwiększyłam na 50-55% przy temp. ok. 22"
Kochać zwierzęta to nie znaczy "być śmiesznym"

http://www.garnek.pl/anet00

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#9

Post autor: essex1 » czw sty 27, 2011 19:33

To dobrze zrobiłaś misia458, Przy 40% to się skrzypi trochę :-D
Pozdrawiam. Artur

Awatar użytkownika
misia458
-#moderator
-#moderator
Posty: 396
Rejestracja: sob maja 16, 2009 08:42
Ptaki które hoduję: Rudosterki
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post autor: misia458 » czw sty 27, 2011 19:40

O tak niskiej wilgotności dowiedzieliśmy się dopiero jak kupiliśmy "elektroniczną pogodynkę" (było tak sucho pomimo włączania nawilżacza). Od czasu jak jest pogodynka wilgotność jest wyższa, ale czy wystarczająca ?
Kochać zwierzęta to nie znaczy "być śmiesznym"

http://www.garnek.pl/anet00

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#11

Post autor: sqrczybyk » czw kwie 19, 2012 14:22

Osobiście używam elektrycznego nawilżacza powietrza firmy HB,ma jonizację,ciepłą mgiełkę,ustawienia czasowe poziomu wilgotności w pomieszczeniu... ale nie można też przesadzać z wilgotnością powietrza.

Markus85
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 15:57
Ptaki które hoduję: Rudosterki, Katarzynki
Lokalizacja: Nędza
Kontakt:

#12

Post autor: Markus85 » czw kwie 19, 2012 14:51

Chciałbym aby można się było podzielić swoimi doświadczeniami i sposobami nawilżania powietrza w wolierze lub pomieszczeniach zamkniętych. Dokładnie chodzi mi o sposoby elektroniczne i elektryczne a nie typu ręcznik. Dziękuję i pozdrawiam!
a jaką kubaturę obsługuje twój nawilżacz powietrza i jaki to jest koszt?
Ostatnio zmieniony ndz kwie 22, 2012 05:41 przez Markus85, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#13

Post autor: sqrczybyk » czw kwie 19, 2012 15:15

Mam go dość długo, w sprzedaży chyba już niedostępny...

tu opis

http://www.ceneo.pl/954053s

ale są inne- z mojego jestem zadowolony-spisuje się na 5tkę

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#14

Post autor: wojtek » czw kwie 19, 2012 16:34

Używam nawilżacza tylko zimą jak kaloryfery mocno grzeją.
Jaką masz wilgotność w pomieszczeniach hodowlanych? Masz higrometr, jeżeli nie to zacznij od zakupu wilgotnosciomierza.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 22, 2012 05:41 przez wojtek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Markus85
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 15:57
Ptaki które hoduję: Rudosterki, Katarzynki
Lokalizacja: Nędza
Kontakt:

#15

Post autor: Markus85 » pt kwie 20, 2012 16:40

nie mam wilgotnościomierza muszę kupić, też mam zamiar nawilżać powietrze tylko w zimie.

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#16

Post autor: sqrczybyk » pt kwie 20, 2012 17:04

nie ma sensu byś kupował wilgotnościomierz,ponieważ jest on na urządzeniu które i tak zakupisz -chociażby tylko na zimę- wskazuje wilgotność w pomieszczeniu,ma nawet możliwość automatycznego wyłączenia nawilżacza po przekroczeniu np. 50% wilgotności.

Markus85
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 15:57
Ptaki które hoduję: Rudosterki, Katarzynki
Lokalizacja: Nędza
Kontakt:

#17

Post autor: Markus85 » pt kwie 20, 2012 17:06

A jaką wy macie wartość wilgotności ustawioną w waszych pomieszczeniach hodowlanych?

Awatar użytkownika
zby60
Posty: 179
Rejestracja: ndz sie 16, 2009 14:34
Ptaki które hoduję: kiedyś hodowałem nimfy
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#18

Post autor: zby60 » sob kwie 21, 2012 09:29

Nie uważam żeby wilgotność powietrza była taka istotna. W trakcie lęgów papugi bardzo często się kąpią więc wystarczy zapewnić im naczynie do kąpieli i wszytko powinno być ok.

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#19

Post autor: coco39 » sob kwie 21, 2012 10:06

zby60 pisze:Nie uważam żeby wilgotność powietrza była taka istotna. W trakcie lęgów papugi bardzo często się kąpią więc wystarczy zapewnić im naczynie do kąpieli i wszytko powinno być ok


Niestety zby60, ale mylisz sie i to bardzo.W przypadku np. aleksandrett różowopierśnych w ostatnim tygodniu inkubacji jaj musisz zwiększać wilgotność .
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Markus85
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 15:57
Ptaki które hoduję: Rudosterki, Katarzynki
Lokalizacja: Nędza
Kontakt:

#20

Post autor: Markus85 » sob kwie 21, 2012 10:13

to jaką masz wilgotność w pomieszczeniu hodowlanym?

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pomieszczenia dla papug”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości