WOLIERY

Odpowiednie pomieszczenia to podstawa dla zdrowia ptaków. Spędzają tam całe życie.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

WOLIERY

#1

Post autor: WOJTEKZ » ndz wrz 17, 2006 11:03

WOLIERY
Większość osób myli pojęcie woliery z dużą klatką. Otóż muszę wyjaśnić iż wolierą nazywamy pomieszczenie przeznaczone dla ptaków , do którego możemy wejść i swobodnie się w nim poruszać. Mamy dwa typy wolier, woliery zewnętrzne i wewnętrzne. Woliera zewnętrzna powinna dodatkowo posiadać pomieszczenie osłonięte od wiatru i deszczu, ptaki mogą się tam schować i przeczekać złe warunki atmosferyczne. Budowa takiej woliery nie jest taka tania , musimy mieć odpowiednią siatkę oraz metalowe kątowniki. Musi być tak skonstruowana aby zapewnić ptakom bezpieczeństwo przed drapieżnikami. Powinna być też odpowiednio solidna aby mogła oprzeć się warunkom atmosferycznym. W zależności od podłoża (ziemia lub beton) możemy w niej zamieścić dowolnie różne drzewa (preferuję brzozę i wierzbę) można w niej dodatkowo posiać trawę lub wysiać ziarna ,którymi karmimy nasze papugi. Całe wykonanie takiej woliery zależy tylko od naszego pomysłu i wyobraźni. O wiele łatwiej jest wykonać wolieę wewnętrzną , możemy w tym celu wykorzystać ściany pomieszczenia w którym mamy zamiar ją zbudować . Można też w tym celu adoptować jakieś pomieszczenia i przeznaczyć je tylko wyłącznie na ptaki, pamiętając tylko o zabezpieczeniu siatką okien i drzwi. W takiej wolierce możemy powstawiać i przymocować do jej ścianek lub podłoża kilka drzewek liściastych , można je poustawiać nawet bardzo gęsto nawet tak aby ptaki nie miały możliwości swobodnego lotu. Proszę mi wierzyć ze w kilka dni papugi same zrobią sobie ''wystrój wnętrza'' po swojemu i będą miały możliwości lotów. Wymiary wolier powinny być już dość duże długość min. 2m szer. również 2m , przy zachowaniu dość dużej wysokości 1,8m ale najlepiej 2 m. , tak abyśmy przy sprzątaniu nie musieli uważać na swoją głowę. Dość optymalne wymiary woliery to do 3 m. długości ale jeżeli możemy i mamy odpowiednie warunki to polecam dłuższą o szerokości minimalnej 80cm jednak jak możemy zrobić szerszą to bardzo dobrze nawet taką 1,5m . Musimy też pamiętać aby woliera miała ładny wygląd optyczny nie róbmy takich ''kiszek'' można przyjąć taką proporcje aby długość jej była szerokością pomnożoną przez 4 . Dla przykładu : szerokość 1 m x 4 = 4m.długości. Woliera wewnętrzna powinna być tak ustawiona aby przez większość dnia była oświetlana światłem dziennym, wieczorami zaś trzeba ją doświetlać żarówkami świecącymi na światło dzienne. Całe wyposażenie takiej woliery oraz jej zagospodarowanie pozostawiam właścicielom. W takich wolierach bardzo ładnie prezentują się budki lęgowe wykonane z dużych pni drzew.
Ostatnio zmieniony pt lut 16, 2007 15:06 przez WOJTEKZ, łącznie zmieniany 1 raz.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Awatar użytkownika
mbk
Posty: 118
Rejestracja: wt paź 24, 2006 11:45
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pod Wrocławiem

#2

Post autor: mbk » wt paź 24, 2006 15:01

Zaletą wolier jest między innymi to, że można trzymać kilka gatunków papug.

Awatar użytkownika
wanted
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 105
Rejestracja: czw paź 19, 2006 19:33
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Nowa Wieś Lęborska
Kontakt:

#3

Post autor: wanted » ndz paź 29, 2006 09:04

mbk pisze:Zaletą wolier jest między innymi to, że można trzymać kilka gatunków papug.

Tak, kilka lecz nie każdy gatunek. Są niektóre gatunki papug, które nie znoszą w okresie rozrodczym towarzystwa innych ptaków i w takim momencie kończy się to śmiercią ptaka. Czasem nawet ptaki przebywające ze sobą w takiej wolierz przez długi czas żyją ze sobą w zgodzie aż tu kiedyś -...........zaczną się wspólnie prześladować.
Wszystko jednak zależy od wielkości woliery. Czym większa tym lepsza i różne w niej zakamarki by się papugi mogły schronić,schować wrazie gdyby. W takich też obszernych wolierach ptaki mogą obrać swoje terytoria i w nich się trzymać nie wchodz ąc zbytnio innym w drogę.
Samo urozmaicenie woliery to podstawa, bo wedłóg tego ptaki wybierają swoje terytoria.

SŁAWEK
Posty: 6
Rejestracja: sob sie 18, 2007 22:40
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Gorzów WLKP

#4

Post autor: SŁAWEK » pt sie 24, 2007 21:34

Ja buduje właśnie woliere zew. całoroczną obudowaną z 3 stron z których najwięcej wieje. Wymiary tej woliery to dłu. 5m szer. 3m(w tym koło 2m zadaszone) i wys. w najwyższym punkcie koło 2m. Mam zamiar hodować w nich aleksandretty(narazie mam parke zieloną ale mam zamiar kupić zółtą lub stalową lub różaną lub niebieską zależy jaka natrafi sie okazja), nimfy, faliste. W przyszłym roku mam zamiar na środku zrobić ściane aby w czasie lęgów nie doszło do tragedii!! Jak skończe to dam zdjęcia. Narazie mam pare pytań. Czy w wolierze może rosnoć trawa(dzika) i różnego rodzaju słoneczniki, prosa, zboża?? Czy stare wierzby, jabłonie, śliwki nadają sie na konary do woliery??

Awatar użytkownika
rozi
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 11:10
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post autor: rozi » ndz sie 26, 2007 21:27

Ja nie bardzo rozumiem te pytania. Na konary nadaje się takie samo drewno, jak na żerdzie, wierzba i jabłoń jest OK, brzoza jest dobra, śliwy bym nie dawała. Natomiast co do trawy... jak sobie wyobrażasz sprzątanie dna woliery, jeśli będzie porosnięte trawą i słonecznikami? Oczywiście możesz tam posiać wszystko, co nie zaszkodzi ptakom, w dziale "Żywienie papug" jest atlas pożytecznych roślin, ale długo to one tam rosnąc nie będą.
everybody's someone

Gerard
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 439
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 22:05
Ptaki które hoduję:

#6

Post autor: Gerard » ndz sie 26, 2007 21:41

Sławek; jak zrobisz woliery w ktorych będzie naturalne podłoże to najlepiej przekop to i wysiej tam różne zboża(proso , owies , pszenicę). Jak wpuścisz papugi to i tak to przeorają i w krótkim czasie nie będzie żadnych roślin zielnych.
Wierzby , jablonie mogą być , ze sliwkami to różnie piszą , że mogą być toksyczne , ale moim zdaniem to musiałyby papugi nie wiadomo jakie ilości drzewa takiego zjeść aby zaszkodziło.
Moim zdaniem najładniej w wolierze wygladaja konary z brzozy. Pozdrawiam

ps. Wybacz rozi ale jak pisałem to nie widziałem Twojego wpisu bo trochę wisiałem na odpowiedzi a jak zacząłem to nic nie było :-P

Awatar użytkownika
mbk
Posty: 118
Rejestracja: wt paź 24, 2006 11:45
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pod Wrocławiem

#7

Post autor: mbk » pn sie 27, 2007 07:58

Nie sądzę żeby ci się udało uchować jakieś roślinki w wolierze. Papugi szybko sobie z roślinkami poradzą. Chyba świergotki nie są takie niszczycielskie. Chyba, ze posadzisz jakieś niejadalne (nie smaczne). U mnie długo wytrzymały pokrzywy. Jeżeli konstrukcja woliery będzie drewniana, to istnieje zagrożenie, że aleksandretty zniszczą je.
Następna rada to posadzka betonowa. Ja dałem jeszcze ziemię. Niech papugi i przepióry sobie grzebią. Chociaż posadzka nie ochroni woliery przed myszami ale przed kuną, tchurzem czy łasiczką. W tak duże wolierze masz duże możliwości co do obsady. Pamiętaj o przepiórach lub przepiórkach. Wracając do roślin, to ja co pewien czas wtykam gałęzie iglaków bo długo są zielone. No i siatka zbyt duże oczka, to będziesz miał w nich wróble. Zbyt małe – utrudniona obserwacja.

SŁAWEK
Posty: 6
Rejestracja: sob sie 18, 2007 22:40
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Gorzów WLKP

#8

Post autor: SŁAWEK » pn sie 27, 2007 10:55

Oczka w mojej siatce to 12,7mm x 12,7mm. Na ziemi będzie równierz ta siatka. Rama jest drewniano-metalowa z przewagą drewna pomalowenego lakiero-bejcą. Będą miały dość konarów do niszczenia:P

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#9

Post autor: WOJTEKZ » pn sie 27, 2007 10:58

Możesz wkopać w podłoże kilka grubych konarów wierzby- ona się bardzo szybko przyjmuje, ptaki będą miały na czym siadać i obgryzać lisicie lub korę. Tylko nie zapomnij o częstym i obfitym podlewaniu.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#10

Post autor: Boguśka » czw paź 04, 2007 23:26

Może kup sobie takie maty bambusowe-ładnie to wygląda i jak paput się za to weźmie to mu nie zaszkodzi-albo samemu zrób z gałęzi :?: Woliera super!Tapet nie polecam bo na długo to one nie wystarczą?paput jakby mu się nudziło zaraz by oskubał

Awatar użytkownika
haaszek
Posty: 473
Rejestracja: czw gru 14, 2006 19:57
Ptaki które hoduję: papużki faliste
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

#11

Post autor: haaszek » pt paź 05, 2007 12:26

Boguśka - co do ścianki z bambusa to zalecała bym ostrozność. Znajoma ma ścianę w wolierze pokojowej wyłożoną bambusem i w szczelinie, jaka się utworzyła między bambusami papudze uwiązł pazur. Dodatkowo bambus jest śliski i utrudnia utrzymanie się na nim.
Zaletą natomiast jest zapewne twardość - tyle, że podczas skubania i kruszenia mogą się tworzyć ostre i twarde krawędzie.
Więc trzeba uważać.

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#12

Post autor: Boguśka » pt paź 05, 2007 13:32

O widzisz!Dobrze,że o tym napisałaś bo ja się szykowałam do obłożenia ścian na balkonie jak już go zabuduje,ale jak to dobrze głośno myśleć ;-) zawsze ktoś gdzieś z czym się styknął i ma już jakieś rozeznanie!Dzięki teraz musze pomyśleć nad innym rozwiązaniem :roll: Bo te małe kamyczki na ścianie to napewno by nie mogły by zostać po wypuszczeniu papug :!:

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#13

Post autor: Boguśka » pt lis 30, 2007 08:58

A napisz jeszcze jakie ptaki i w jakiej ilości będą w tej wolierce?
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

Awatar użytkownika
Kor17nel
Posty: 53
Rejestracja: wt lis 27, 2007 14:00
Ptaki które hoduję: Faliste, kanarki
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#14

Post autor: Kor17nel » pt lis 30, 2007 17:58

ta wolierka bd przedzielona
będą tam: para kózek i 4 lub 6 nimf

Ficu
Posty: 3
Rejestracja: pn mar 10, 2008 20:16
Ptaki które hoduję: narazie nic
Lokalizacja: Jedlicze

#15

Post autor: Ficu » wt mar 11, 2008 17:57

Mam pytanko....
Mianowicie, czy można zrobić zewnętrzna woliere a na zimę pochowac te papugi to klatek, wolier, zeby przeczekały tam zimę?? I Jeszcze nie na temat, czy Nierozłączki mozna chodowac w Wolierach z innymi Papugami??
Proszę o szybką odpowiedz.

Iwona346
Posty: 366
Rejestracja: wt lis 07, 2006 12:58
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#16

Post autor: Iwona346 » wt mar 11, 2008 21:30

Jeśli tylko masz możliwość przenoszenia nimf do letnich wolier to tylko ptaszory skorzystaja z takiego rozwiązania... Pamietaj jednak, że ptaszory domowe (trzymane do tej pory w ceplutkich mieszkaniach czy domach) nie sa tak odporne na zmiany warunków atmosferycznych jak te wolierowe, trzeba zabezpieczyć te woliery przed wiatrem, deszczem i w czasie ewentualnego spadku temperatury być gotowym na zabranie do domu...

Nierozłączki należą do terytorialnych i agresywnych ptaszorów stad niewskazane jest łączenie ich z innymi gatunkami...

Pozdrawiam
Iwona

MisiekPapuga

#17

Post autor: MisiekPapuga » śr mar 12, 2008 13:45

Własnie co do nierozłączek. Wczoraj przy okazji konsultacji weterynaryjnych w krakowskim zoo, zaobserwowałem że nierozłączki trzymane są razem z aleksandrettami, inna sprawa że woliera w której były miała bardzo duże wymiary.....

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#18

Post autor: coco39 » śr mar 12, 2008 17:19

MisiekPapuga a możesz napisać czy w tej wolierze byly budki lęgowe :?: Moim zdaniem to raczej budek raczej nie było jeśli tak to mogły razem przebywac ale gdyby pojawily się budki to.... strach pomyśleć, nie wiem może się mylę.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

MisiekPapuga

#19

Post autor: MisiekPapuga » sob mar 15, 2008 20:27

Wydaje mi się że budki były, przynajmniej dla aleksów (większe) chyba widziałem, w budynku wewnętrznym, ale nie chce wprowadzać w błąd. Bedę w najblizszym czasie w ogrodzie to dokładnie zbadam ten temat i napiszę.

Awatar użytkownika
Saszku
Posty: 30
Rejestracja: pn lis 25, 2019 22:24
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińska

#20

Post autor: Saszku » czw lis 28, 2019 17:16

Nie będę zakładał nowego tematu, ponieważ myślę, że to dobre miejsce. Co sądzicie o tej siatce dla aleksy Chińskiej? Ma to być zabudowa narożnika pokoju 1mx1m na całej wysokości pokoju.

https://ogrodzenia24.eu/siatka-zgrzewan ... M0QAvD_BwE

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Klatki woliery i szklarnie dla aleksandrett.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości