Ciało obce w wolu

Pamiętajmy, że leczyć powinien lekarz. Porady udzielane na forum to tylko dodatkowa pomoc.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Ciało obce w wolu

#1

Post autor: pysia34 » ndz wrz 23, 2012 10:09

W związku z tym, że zdarzyło mi się ostatnio udzielać pomocy przy usuwaniu przedmiotu z wola napisałam krótki instruktaż jak postępować z połkniętym ciałem obcym ,które znajduje się jeszcze w miejscu umożliwiającym jego usunięcie z ciała ptaka bez poważniejszych inwazji chirurgicznych. Jeśli dany przedmiot jest mały i obły można pokusić się o pozostawienie go do samoistnego wydalenia. Jeśli jednak jego wielkość lub rodzaj materiału z którego jest zrobiony stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ptaka to należy spróbować samodzielnie usunąć go z wola, lub udać się do najbliższego weterynarza w celu uzyskania pomocy. Czasami zdarza się , że ptak połyka jakieś większe ciało obce. Najczęściej u dorosłych papug zdarza się to podczas zabawy. U młodych piskląt połknięcie często jest wynikiem nieprawidłowości w karmieniu. Czasem jest to kawałek plastiku np. część zabawki. Przy ręcznym karmieniu piskląt zdarza się, że na skutek zablokowania ujścia strzykawki, czy wężyka spada nakładka. Postępowanie w takim przypadku należy rozpocząć od zlokalizowania przedmiotu. Sprawdzamy dokładnie jamę dziobową a następnie wole ptaka. Jeśli wyczuwamy zalegający element w wolu staramy się go dokładnie zlokalizować. Jeśli uda się to wykonać pomimo wypełnienia wola to do próby usunięcia przystępujemy natychmiast. Jeśli ze względu na ilość pokarmu nie wyczuwamy danego przedmiotu czekamy na częściowe lub całkowite opróżnienie się wola. Jeśli uda się zlokalizować zalegający w wolu element delikatnie przesuwamy go w górną część układu pokarmowego w kierunku przełyku. Należy pamiętać, że w dziobie ptaka pierwszym otworem przy języku jest tchawica. Obrazuje to poniższy rysunek nr 1. (źródło http://biologia.xiv-lo.kr...egolnych-gromad ) Najczęstszym błędem w takim przepychaniu przedmiotu w kierunku przełyku jest ulokowanie go bezpośrednio pod dolną częścią dzioba. Jednak aby usunąć do dzioba taki zalegający element należy go przepychać przełykiem znajdującym się bezpośrednio za doskonale wyczuwalną tchawicą,którą stanowi prążkowana sztywna rura tuż obok przełyku. Masowanie wola i prowadzenie przedmiotu pomiędzy rurą tchawicy i odcinkiem szyjnym kręgosłupa umożliwia jego cofnięcie poprzez mięsień zwieracza przełyku już w zasadzie samoistnie na skutek odruchu wymiotnego u ptaka. Ważne jest aby wówczas przytrzymać głowę w pozycji wyciągniętej i wyprostowanej szyi, umożliwiającej wpadnięcie cofniętego przedmiotu do ujścia tchawicy. Narzędzia pomocne przy usuwaniu z wola zalegających przedmiotów to tępo zakończone szczypce chirurgiczne (rysunek nr 2) i sól fizjologiczna do nawilżenia wola gdy jest ono puste. Ostatnio usuwałam z wola zaprzyjaźnionej ary nakładkę zwężającą na dużą strzykawkę do ręcznego karmienia (rysunek nr 3)
Mała wskazówka ptaki ręcznie świetnie karmi się małą wygiętą łyżeczką. Starajmy się unikać jakichkolwiek wężyków, sond, nakładek które podczas karmienia mogą spadać. Przy zakupie zabawek unikajmy takich zabawek,które mają małe elementy możliwe do odłamania i połknięcia przez ciekawskie papugi.
Po usunięciu przedmiotu warto podać jakiś niesterydowy środek przeciwzapalny i osłonowo antybiotyk, po co należy udać się bezpośrednio do najbliższego lekarza weterynarii.
Załączniki
układk oddechowy ptaków.jpg
szczypce chirurgiczne.jpg
zalegający w wolu plastik.jpg

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Choroby papug-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości